Založ si blog

Rusi potichučky oslavujú

Podľa správ amerického ISW, podľa správ od kyjevských analytikov ale najmä podľa hlásenia ministra obrany RF Šojgua prezidentovi RF Putinovi bolo včera desaťtisícové donbaské mesto Marijinka úplne obsadené vojakmi RF.

Ukrajinská propaganda sa po pár hodinách od šoku z porážky formálne spamätala a pustila do sveta nezmysel o „pokračujúcich bojoch v meste“. Kyjevskí propagandisti sú už takí. Chýba im akékoľvek sebaúcta.

Ruské vojenské útvary z 5.brigády 1.doneckého zboru z tohto úseku frontu už pár týždňov súťažili, komu sa definitívne obsadenie mesta podarí. Veliteľ práporu, ktorému sa to dnes v noci napokon podarilo, bol dnes ráno Moskvou povýšený do hodnosti majora.

Ukrajinský front sa tu údajne de facto rozpadol. Ruské jednotky postupujú od Marijinky na juh. Obsadili ukrajinské opevnené body pri dedinách Pobeda a Georgievka. Miliónové mesto Doneck je tak zase o čosi vzdialenejšie od miest, odkiaľ boli donecké paneláky od 2014 ostreľované banderovským delostrelectvom. Obsadením Marijinky sa teraz zväčšuje tlak na ukrajinské sily pri Ugledare a pri Krasnogorovke. Ľavé krídlo ruského postupu sa tu následne zrejme obráti na Avdejevku. Momentálne prebiehajú boje v dedine Novomichajlovka, ktorá je pri útoku na Kurachovo a Ugledar strategicky dôležitá.

Ruské jednotky bojujúce pri Arťomovsku tiež postupujú. Pohybujú sa v smere rozvodia rieky Žrebec. Smerujú ku Časov Jar a Grigorovke. Zväčšujú zónu kontroly severne od Bogdanovky, pričom polovicu Bogdanovky majú už Rusi pod kontrolou. Tým, že sú Ukrajinci vytlačení z výšin nad riekou Žrebec, zosilňuje sa tlak aj na Krasnyj Liman.

Ukrajinci vyhlásili pred pár dňami prechod do strategickej obrany. Problém je, že prechod do obrany vyhlásili príliš neskoro. Počasie bránilo a bráni, aby sa účinnejšie zakopali. Najprv to boli jesenné blatá /rasputica/ a teraz je zase pôda príliš zamrznutá, než aby sa v nej dali rýchlo robiť hlbšie zákopy. Prechod do obrany mal byť zjavne ohlásený už začiatkom septembra. Vtedy to ale kyjevské politické vedenie nechcelo pripustiť a snívalo ešte svoj sen o veľkej protiofenzíve v smere na Krym a Azovské more…

V nedeľu došlo k masívnemu útoku ruských dronov a rakiet najmä na oblasť Odessy. Ukrajinská propaganda /ktorú citovali aj naše médiá/ hovorila o tom, že všetky ruské drony a rakety boli zostrelené. Bohužiaľ pre Kyjev v skutočnosti je pravda opačná. Ruské drony iba prezradili pozície NASAM. Na ne potom smerovali údery Onyxami a Kindžalmi, ktoré odeskú protivzdušnú obranu úplne eliminovali. Opätovný útok dronmi na letiská Školnoje a Černobajevka už nenarazil na žiadnu odesskú PVO. Na minimálny odpor PVO narazili ruské drony, rakety a lietadlá aj pri Pavlograde, Dnepropetrovsku, Starokonstantinove /Chmelnická oblasť/, v oblastich pri Nikolajeve, Chersone a Charkove.

Ruská ofenzíva sa „plazí“ po takmer celej dĺžke frontu. Podľa toho dostala aj názov „plazivá“. Vyznačuje sa tým, že neobsahuje žiadne dominantné útočné kliny, ale plynule sa realizuje na stovkách kilometrov frontu bez jasne čitateľnej stratégie hlavného úderu. Toto núti slabnúce OS UA rozptylovať sa a tým ešte viac slabnúť.

Kyjevské vedenie vidí v situácii jediné východisko-prechod na úplnú a totálnu mobilizáciu. Zelenskij hovorí o mobilizácii okolo pol milióna Ukrajincov. Ukrajinskí analytici /na Telegrame/ ale odhadujú možnosti na max. 300 tis. Mobilizanti však asi budú slabo motivovaní a minimálne pol roka od mobilizácie aj slabo vycvičení. Nespokojnosť občianskeho zázemia s pokračujúcou vojnou rastie. Po odchode státisícov mužov na front bude ďalej rásť a spôsobí ťažkosti vo vnútropolitickej oblasti.

Zalužnij a ukrajinské vojenské velenie nemá momentálne žiaden tzv. dlhý plán. Dokáže sa iba „tvorivo“ brániť na existujúcich pozíciách, čo ale bez munície napriek hrdinstvu mnohých ukrajinských vojakov nepostačí. Politické vedenie na čele so Zelenským tiež už iba improvizuje a dúfa, že v januári zbrojné a finančné injekcie z USA predsa len zachránia ukrajinský režim od toho najhoršieho. – Od rokovania o mieri, nedajbože azda aj od niečoho ešte horšieho…

Fico dnes odštartoval vládnu krízu či skúšku charakterov súčasnej vládnej koalície ?

13.04.2024

Pod taktovkou relatívne vecného moderátora Mateja Baránka dnes Fico v pravidelnom formáte premiérskych monológov na RTVS odštartoval mimoriadne závažný proces. „Informoval“ verejnosť o svojom akože „osobnom názore“ na riešenie novej politickej situácie vo vládnej koalícii po zvolení P.Pellegriniho za prezidenta SR. Táto informácia tvorila iba 2-3% [...]

Ficovi a SR poskytli Michalovce „alibi“

11.04.2024

Dnes bolo v Michalovciach spoločné rokovanie vlád SR a UA. Rokovanie prebiehalo vo vľúdnom duchu, čo sa odrazilo aj v záverečnom prehlásení a na atmosfére záverečnej spoločnej tlačovej konferencie. Výsledky rokovania ? Ako sa slangovo vraví „nič moc“. Ale veď viac ako „nič moc“ ani nikto kto je len trochu v politike zorientovaný neočakával. Z oboch [...]

Povolebné SEBAKLAMY opozície

09.04.2024

Prozápadná opozícia to u nás na Slovensku zase prehrala. Prehrala, lebo jej mýtotvorná bublina narazila na útesy reality. Miesto toho, aby nastala sebareflexia, prozápadná opozícia reflexívne začína znovu snovať staré známe pavučiny lží a sebaklamov. Usiluje sa čo najskôr zaceliť rozderavené opláštenie svojej bubliny. Snaží sa čo najskôr fungovať po starom. Pomocou [...]

Kirjat Šmona / Izrael / Libanon /

Irán zaútočil dronmi na Izrael, Netanjahu sľúbil odpoveď

13.04.2024 22:23, aktualizované: 22:45

Izrael sa na priamy útok Iránu pripravoval, avizoval, že akýkoľvek úder nenechá bez odvety.

NEPOUZ, letisko, lietadlo, cestovanie

Jordánsko sa rozhodlo dočasne uzavrieť svoj vzdušný priestor pre všetky lietadlá

13.04.2024 22:20

Opatrenie prichádza v čase očakávaného odvetného útoku Iránu na Izrael.

polícia páska

V Prešove do osemmetrovej šachty spadol človek, vytiahli ho

13.04.2024 21:47

Osoba sa nachádzala v ťažko prístupnej šachte hlbokej až osem metrov.

Orenburg

Hladina rieky Ural v Orenburgu dosiahla historický rekord. Pod vodou je viac ako 3 500 domov

13.04.2024 21:08

Podľa úradov bolo za posledných 24 hodín zaplavených ďalších vyše 800 domov a 2600 súkromných pozemkov.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 416
Celková čítanosť: 1950593x
Priemerná čítanosť článkov: 4689x

Autor blogu

Kategórie