Ruský prezident dnes využil stretnutie s komentátormi a korešpondentami 6 najvýznamnejších médií v Rusku, aby verejnosti a zahraničiu tlmočil závažné stanoviská k vývoju konfliktu na Ukrajine a jeho širším súvislostiam. Veľmi stručne povedané, Putin dnes v Kremli vyhlásil:
- Fundamentálne ciele špeciálnej vojenskej operácie ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine sa nemenia. V popredí zostáva úloha denacifikovať Ukrajinu z hľadiska jej vnútorného fungovania i z hľadiska jej vzťahov k Rusku. V popredí tiež stojí úloha demilitarizovať Ukrajinu, zbaviť jej ozbrojené sily schopnosti útočiť na pôvodné či nové územia Ruskej federácie.
- Tragédiu okolo Kachovskej vodnej nádrže spôsobila jedine Ukrajina. Ukrajinci už dlhší čas ostreľovali priehradný múr a postupne narúšali jeho statiku. Napokon ho sústredenou paľbou z raketometov HIMARS pretrhli. Voda následne trhlinu rozšírila do dnešnej podoby. RF nemá z likvidácie vodnej nádrže žiadne výhody. Naopak, má straty pokiaľ ide o vodu pre Krym a pokiaľ ide o obnovu obranných línií OS RF pri ľavom brehu Dnepra, rozsiahle záplavy /až zo 70% boli na „ruských“ územia/ a utrpenie obyvateľstva.
- V rámci demilitarizácie sa v OS RF v najbližšom čase zamerajú na dokončenie zničenia vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny. Ukrajina bude zbavená významnejšej schopnosti vyvíjať a vyrábať vlastné zbrane a muníciu. Bude tak nútená získavať zbrane zo zahraničia. Aj to však OS RF znemožnia sústredenými útokmi na logistiku zahraničnej vojenskej pomoci.
- Rusko bude musieť výrazne a v rýchlom tempe posilniť obranné zariadenia na rusko-ukrajinskej hranici. Najmä v Belgorodskej oblasti. Vláda RF do tohto projektu zainvestuje značné finančné a ľudské zdroje.
- Vzhľadom na nepretržité provokácie, prieniky a ostreľovanie ruských miest a obcí v oblastiach na hranici s Ukrajinou-v záujme ochrany civilného obyvateľstva- bude musieť Rusko na území Ukrajiny vytvoriť sanitárny koridor. Ten bude dostatočne široký na to, aby z Ukrajiny nehrozilo väčšie nebezpečenstvo pre civilné ruské obyvateľstvo.
- Tak ako v 2022, ani v r.2023 nie je nutné nasadiť do bojov s ukrajinskými silami novopovolaných vojakov základnej služby. Povolanci budú cvičení a využívaní iba na službu na území Ruskej federácie.
- Nová čiastočná mobilizácia v súčasnosti nie je potrebná. Ciele špec.operácie dokážu OS RF aktuálne plniť aj bez nej.
- Pri prieniku banderovcov do Belgorodskej oblasti sa zistila prítomnosť občanov Poľska. Bude to mať dôsledky.
- Ireverzibilné straty OS RF sú oproti stratám OS Ukrajiny desaťkrát nižšie. A to aj napriek tomu, že pred súčasnou ofenzívou Ukrajiny Rusi na frontoch útočili.
- Priame tankové súboje s tankami a pancierovými vozidlami ukázali, že najlepším tankom súčasnosti je ruský tank T-9O. Jeho výroba bola preto zintenzívnená.
- Úvahy o tom, či sa OS RF vrátia ku Kyjevu sú reálne ale odpoveď na ne dá až priebeh bojov a úspešnosť dosahovania cieľov špeciálnej operácie.
- Počas bojov na Ukrajine sa ukázalo, že v OS RF pôsobili aj tzv. parketoví generáli, nespôsobilí veliť v podmienkach reálneho boja. Na druhej strane sa v OS RF našlo veľa nových veliteľských talentov, o ktoré sa ruská armáda môže v budúcnosti oprieť.
- Konflikt na Ukrajine, v ktorom sú OS RF zapojené iba časťou svojho potenciálu, riadne vyprázdnil sklady armád NATO. A to ako v zbraniach tak v munícii.
- Armády USA a UK sa vyhrážajú použitím striel s ochudobneným uránom. V prípade nutnosti sú aj OS RF pripravené nasadiť muníciu s ochudobneným uránom. Bohužiaľ, doplatí na to obyvateľstvo Ukrajiny.
- Tzv. obilnú dohodu s Ukrajinou a Tureckom sa Rusko chystá výrazne prehodnotiť.
- OS RF na Ukrajine majú úspechy ale aj problémy, najmä v zásobovaní. Chýbajú presné samonavádzacie strely, prostriedky spojenia a riadenia a tiež dostatočné počty dronov. Je úlohou ruského obranného priemyslu, aby problémy riešila.
- Pokiaľ ide o fixovanie status quo, existuje viacero máp, ktoré by v prípade prímeria tvorili teritoriálne hranice špeciálnej operácie. Putin pripomenul, že OS RF v súčasnosti držia Krym, takmer celé DNR a LNR a Novorusko. V týchto oblastiach žijú Rusi, ktorí sa cítia byť súčasťou Ruska. To treba rešpektovať.
- Putin vyzval ruskú verejnosť, médiá a rôznych analytikov, aby zobrali do úvahy túžbu veľkej časti Ukrajincov žiť v budúcnosti vo svojom samostatnom štáte. Putin doslova povedal: „Ak sa chce niekto na Ukrajine cítiť ako Ukrajinec a žiť v samostatnom štáte, tak áno, preboha. Robte si, čo chcete, ale NEVYTVÁRAJTE HROZBY PRE RUSKO“ !
- Kľúč k mieru je podľa Putina v rukách Západu. Stačí zastaviť dodávky nových zbraní a munície a podmienky pre efektívne prímerie budú vytvorené. Ďalšia eskalácia angažovanosti Západu na Ukrajine povedie k 3.sv.vojne. Bude to vojna termonukleárna, ktorú USA /tak ako Rusko/ v žiadnom prípade a v žiadnej podobe nevyhrajú. Jedinou šancou Západu je po zlyhaní súčasnej tzv. „veľkej ukrajinskej ofenzívy“ prehodnotiť svoje ciele na Ukrajine a vrátiť sa k diplomacii mieru.
Putin sa nakoniec vrátil aj ku časom, keď boli Rusko a NATO strategickí partneri. Spomenul úvahy, podľa ktorých by sa aj Rusko stalo členom NATO. Spomenul ako podozrivo rázne túto alternatívu vstupu RF do „obrannej“ vojenskej aliancie už vtedy – v 90-tych rokoch, Západ odmietol.
Putin sa vrátil tiež ku genéze situácie na Ukrajine v roku 2014. Ruský prezident zdôraznil, že Ruská federácia nemala žiadne príčinné väzby ani ku tzv. Majdanu a ani ku občianskym nepokojom a ku vzniku ozbrojeného konfliktu na Donbase. RF naopak pomáhala situáciu riešiť diplomaticky-prostredníctvom minských dohôd. Bohužiaľ, dohody Ukrajina a Západ nedodržali a to potom viedlo ku konfliktu ktorého sme svedkami dnes. – Napriek neúspechu minských dohôd však Putin verí, že treba pripraviť ďalšie rokovania a konflikt, pri ktorom trpia Rusi a Ukrajinci, – mierovo ukončiť.
Načo je tebe vzduch ? ...
Je jasné, čím sa živíš: rapuješ po rómskych... ...
To je o vas dementi.... ...
Niet dňa, kedy nemáme Putina na tanieri, ... ...
Celý ten závažný Putin, taky aký je, nech sa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty