Založ si blog

Ficovi a SR poskytli Michalovce „alibi“

Dnes bolo v Michalovciach spoločné rokovanie vlád SR a UA. Rokovanie prebiehalo vo vľúdnom duchu, čo sa odrazilo aj v záverečnom prehlásení a na atmosfére záverečnej spoločnej tlačovej konferencie.

Výsledky rokovania ? Ako sa slangovo vraví „nič moc“. Ale veď viac ako „nič moc“ ani nikto kto je len trochu v politike zorientovaný neočakával. Z oboch strán išlo skôr o politické gestá, než o reálne problémy a ich riešenie. Ukrajinci napriek proklamáciám majú vážne problémy so svojimi poľskými susedmi. Osobitne majú problém s bojovnosťou poľských roľníkov a kamionistov. Rokovania podobné Michalovciam by boli na poľskej vnútropolitickej scéne pre Tuskovu vládu samovražedné. Rokovania s Maďarmi by boli úplné science fiction. Sú tu potom ešte susedia Moldavci a Rumuni, ale to sú slabé tromfy. Za týchto okolností rokovania so Slovákmi, -to je prejav milšej tváre banderovcov. Voči aspoň jednému zo susedov. Zlepšenie vzťahov UA so SR, to je v dnešnej ukrajinskej mizérii neveľký no predsa len aký-taký diplomatický úspech. Nech si Kremeľ nemyslí, že je Ficovo Slovensko úplne jeho !

Nuž a čo znamená rokovanie v Michalovciach pre SR ? Nazdám sa, že je to argumentačne silná udalosť. Pre Fica je to pevné alibi. Je to dôkaz, že Ficova zahraničná politika nie je vulgárne pro-putinovská. Vyvracia to klamstvá a klišé nepriateľov súčasnej vlády Smeru, Hlasu a SNS zo stretnutia Blanár-Lavrov, z nedávnej prezidentskej predvolebnej kampane Korčoka a spol. strašiacich, že Pellegrini s Ficom ťahajú SR do područia Rusov. Nehrozia nám už teda ani ruské zemljanky, ani okupácia, ani dediči Červenej armády na hranici vo Vyšnom Nemeckom. Bilbordy pána Naďa o akože ruskom nebezpečenstve zmazalo michalovské spoločné rokovanie vlády SR s vládou antiruskej kyjevskej moci za pár minút.

Na smiech vyšli aj táraniny v dnešnom Európskom parlamente. V SR nehrozí žiaden anti-bruselský puč. Hrozí iba trochu viac suverénna, menej poklonkovacia politika voči von der Layenovej a ďalším euro-byrokratom – a možno aj euro-korupčníkom. Nezávidím robotu kadejakým hojsíkom, keď musia presviedčať kolegov zo svojich frakcií o hrozbe putinoidnej totality v Bratsilave, -keď v tom istom čase, ako hojsíkovci, lexmanovci a spol. robia protificovské bububu rokuje Fico v konštruktívnej atmosfére s ukrajinským premiérom na zlepšení slovensko-ukrajinských vzťahov.

Úplne za idiotov sú však po dnešku najmä Fiala a členovia jeho českej vlády. Tí odmietli spoločné rokovanie so slovenskou vládou – spomínate si prečo ? Pretože nová vláda SR vraj zhoršila vzťahy s UA, nechce Ukrajine posielať zbrane, vráža Ukrajine nôž do chrbta, – to všetko v záujme Putinovho Ruska a jeho agresie do Európy. Nuž, milý Fiala, zahral si sa na ukrajinskejšieho ako Ukrajinci samotní. Ťažko sa ti argumentuje zhoršenými vzťahmi SR a UA, ťažko sa nimi zdôvodňuje prerušenie kontaktov ČR a SR, -keď sa vzťahy SR a UA zlepšujú. Fiala, Fiala, ty si vo svete politiky iba taký malý brniansky jojo. Ty si po dnešku na posmech celej Európy.

Fico získal v Michalovciach silné zahraničnopolitické tromfy. Nedosiahol síce obnovu dodávok ropy a plynu cez UA, no na druhej strane neustúpil v stopke pre 14 druhov ukrajinských potravinárskych komodít. Dohodol perspektívne komerčné dodávky odmínovacích a inžinierskych strojov, predĺženie širokorozchodnej trate do Košíc /Hanisky/, rozšírenie cestného prechodu a pod. technikálie. To nadôležitejšie, čo Fico v Michalovciach dosiahol je ale ALIBI v bruselskej diskusii o peniazoch z fondu obnovy a z eurofondov.

Pre niektorých radikálnejších slovenských suverenistov sú možno Michalovce sklamaním. Očakávali, že to tam tomu Šmigaľovi Fico riadne vytmaví. Že mu povie z očí do očí, aby na vstup do NATO a EU zabudol. Fico nič také nepovedal. No nepovedal ani nič podporné o vstupe UA do NATO a pri vstupe do EU naznačil, že UA nebude môcť rátať so žiadnymi politickými skratkami. SR je za vstup UA do EU ale za štandardných podmienok, -teda za podmienok, ktoré robia z ukrajinského členstva v EU celkom slušne „fantasy story“.

Realistickí Slováci chápu zmysel michalovskej maškarády. Vedia, že v nej nešlo o ktovieakú pomoc Ukrajine, nešlo o posilnenie obranyschopnosti UA, ani o euroatlantickú začlenenosť UA do EU, nedajbože NATO. Išlo o niečo úplne iné. Išlo o silné argumenty Fica v boji o peniaze z fondu obnovy, išlo o eurofondy, išlo o utlmenie opozíciou vyvolaných pochybnosti či je v SR po nástupe vlády Smeru, Hlasu a SNS do vlády a nástupe Pellegriniho do prezidentského paláca ohrozená západná zakotvenosť SR, demokratické slobody a právny štát.

Mnohé sa Ficovi dnes podarilo. Avšak Michalovce nie sú všeliek. Vedia to aj v Bruseli. Aj v Bruseli chápu, že Ficovo rokovanie s Ukrajincami bolo tak trochu účelové. Napriek tomu, Michalovce poskytli Ficovi pri rokovaniach s Bruselom a Washingtonom celkom dobré tromfy, celkom slušné alibi. Múdri Slováci, ktorí rozumejú skrytým nuansám diplomatického jazyka a zahraničnopolitickým fintám, môžu byť spokojní. Súčet plusov a mínusov z michalovskej schôdzky je jasne v prospech Slovenska.

Cintula vraj nie je Levičan

17.05.2024

Lepšie povedané, vraj nie je rodený Levičan, Tekovčan. Vraj sa narodil v Bardejove. Je teda rodený Šarišan. Ale nie o tom som chcel. Chcel som o niečom oveľa podstatnejšom. Písal som dnes o tom, že tak ako nemožno za spoluvinníka znásilnenia označiť „koketnú“ znásilnenú ženu, ale len a len násilníka samotného, – tak nemožno za spoluvinníka atentátu [...]

Ficovi vraj nič nie je: jedno opozičné krídlo vyzýva k pokoju druhé nechutne konšpiruje

17.05.2024

Počuli ste to ? Opozičná agentúra JPP miesto výziev k pokoju a zmieru veselo konšpiruje. Napríklad, že Cintula je pravicový extrémista, ktorý si svoj pacifizmus iba vymyslel. V skutočnosti bol a je srdcom „slovenský branec“. Z poverenia temných rusko-smeráckych štruktúr sa votrel do progresívno-liberálneho hnutia, aby odtiaľ donášal Ficovi a spol. Počuli ste to [...]

Novinári zase klamú: vecný popis stavu nie je šírenie nenávisti /sociologička Kusá vráť diplom !/

16.05.2024

Nepočul som odvčera ani jedného vládneho politika, ktorý by vyzýval, aby Slováci nenávideli opozičnú komunitu. Skúste si, milí novinári z RTVS, ta3, markízy, joj, sme , denníka n…stokrát pustiť záznam z včerajšieho vystúpenia Blahu a Danka. Garantujem, že tam žiadnu výzvu k nenávisti a revanšu voči opozičným médiám a opozičným politikom a sympatizantom [...]

Benjamin Netanjahu / Benny Ganc /

Ganc dal Netanjahuovi ultimátum, požaduje do 8. júna plán pre Gazu

18.05.2024 22:05

Premiér jeho návrhy označil za eufemizmy, ktoré predznamenávajú porážku Izraela.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínska prezidentka vetovala sporný zákon o zahraničnom vplyve

18.05.2024 17:08

Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dosť poslancov, aby veto hlavy štátu prehlasovala.

handlová, fico, atentát

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom cez sociálnu sieť

18.05.2024 15:10

Prokurátor sa stotožnil s podnetom polície na vzatie obvineného do väzby, rozhodne o nej súd.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 430
Celková čítanosť: 2009399x
Priemerná čítanosť článkov: 4673x

Autor blogu

Kategórie