Založ si blog

Putin ukončil konšpirácie

Putin dnes večer /pondelok/ svojim štátnicky závažným príhovorom k občanom RF urobil bodku za jednodňovou vzburou Prigožina a časti jeho vagnerovcov, ktorá sa odohrala cez víkend. Čo Putin povedal ?

1/ To čo urobil Prigožin bola a je vlastizrada. Nešlo teda o žiadne s Putinom vopred dohodnuté divadlo na odstavenie časti velenia armády RF /Šojgua, Gerasimova a i./ od moci. Nešlo ani o lesť, pomocou ktorej by sa mali vagnerovci dostať do Bieloruska, – aby odtiaľ zaútočili na Kyjev. Bol to „iba“ vlastizradný pokus o útok proti Rusku.

2/ Armáda RF proti vagnerovcom silou zbraní v podstate nezasiahla. Nezasiahla podľa Putina nie kvôli slabosti, ale preto, aby predišla krviprelievaniu. Hralo sa o čas, počas ktorého prebiehali rozhovory s jednotlivými veliteľmi vagnerovcov a tiež s Prigožinom. Väčšina veliteľov vagnerovcov napokon pred poslednou etapou jazdy na Moskvu ustúpila a obrátila sa od Moskvy nazad. Ak by to neurobila, bola by armáda RF vagnerovcov ešte pred Moskvou rozhodne a tvrdo zastavila.

3/ Ukázalo sa, že prevažná väčšina vagnerovcov, vrátane ich veliteľov sú ruskí vlastenci, ktorí pochopili, že boli Prigožinom oklamaní a odmietli veci hnať až do krvavej tragédie.

4/ Rozhodujúcu úlohu pri ukončení Prigožinovej rebélie mali rozhovory predstaviteľov ruských silových zložiek a zainteresovaných gubernátorov s jednotlivými veliteľmi vagnerovcov. Boli to vagnerovskí velitelia, čo sa rozhodli v jazde na Moskvu nepokračovať a vzburu ukončiť. Lukašenko potom s Putinom už len pohľadali pokojné riešenie pre osud samotného Prigožina.

5/ Aby nedošlo ku krviprelievaniu, bolo za pomoci prezidenta Bieloruska Lukašenka dohodnuté, že Prigožin bude môcť odísť do exilu v Bielorusku. Samotné vyšetrovanie jeho vlastizrady bude prebiehať ďalej, aj keď v jeho neprítomnosti.

6/ Vagnerovci, ktorí sa aktívne zúčastnili rebélie /asi pätina z počtu 25 tisíc/ dostanú na výber tri možnosti: a/ podpísať kontrakt a vstúpiť do armády RF alebo jej iných ozbrojených zložiek, b/ odísť domov, do civilu a násjť si iné uplatnenie, c/ odísť do Bieloruska. Do Bieloruska zrejme odídu najmä tí dôstojníci, ktorí zostali Prigožinovi verní. A asi aj tí, čo stratili nervy, zostrelili monitorovacie armádne vrtuľníky a spôsobili smrť 12 armádnych príslušníkov.

7/ Putin konštatuje, že jednota armády, občanov, spoločenských a politických štruktúr RF zostala zachovaná. Nádeje Západu, vlády v Kyjeve i domácich zradcov na to, aby Prigožinov puč rozpútal v Rusku krviprelievanie či aspoň masové protivládne demonštrácie sa nenaplnili. Putin za to vyslovil občanom a predstaviteľom štátnych inštitúcií RF niekoľkokrát svoje poďakovanie.

8/ O ďalšej existencii vagnerovcov ako samostatnej bojovej jednotky sa Putin nezmienil. Hovoril však dnes o nej Lavrov. Ten povedal, že vagnerovci budú môcť ďalej pôsobiť mimo RF napr. ako kontraktori vlád afrických krajín napr. Stredoafrickej republiky či Čadu. Úrady RF vagnerovcom nebudú brániť pri získavaní nových členov či zabezpečovaní zbraní a munície.

9/ Putin sa nijako kriticky nevyslovil o práci velenia vojsk RF a napr. ministra Šojgu či náčelníka GŠ Gerasimova. Putin naopak veleniu ruskej armády poďakoval za rozvahu a trpezlivosť. Vďaka tomu sa zabránilo bratovražedným bojom.

10/ Na zduplikovanie hodnotenia aktivity silových zložiek počas Prigožinovej rebélie Putin následne po televíznom prejave absolvoval ešte stretnutie so šéfmi bezpečnostných orgánov, tajných služieb, armády a pod. Na stretnutí mohli konšpirátori z radov médií vidieť aj „zastreleného“ či politicky odstreleného Šojgua, aj jeho tajomné hodinky, aj ostatné konšpirátorské taľafatky. Miesto padania hláv na stretnutí opäť prevládala pochvala za to, že siloviky zvládli pokus o vzburu s rozvahou a bez krviprelievania.

Z Putinových slov vyplýva, že nie je pravdivý mediálny hajlajt, že Putina zachránil Lukašenko a že Lukašenko zastavil jazdu Prigožina na Moskvu. Prigožinovu rebéliu zastavili Prigožinovi velitelia, ktorí odopreli Prigožinovi poslušnosť a rozhodli sa napriek jeho rozkazu nevstúpiť do bratovražedného krviprelievania s ruskou armádou. Cez víkend boli v Rusku dve rebélie. Jedna bola Prigožinova proti veleniu ruskej armády a druhá bola rebélie vagnerovských veliteľov proti Prigožinovi. Našťastie, druhá rebélia ukončila tú prvú…

Zdá sa, že týmto Putinovým vystúpením sa Prigožinova rebélia formálne uzatvára. Samozrejme, asi iba pre normálnych ľudí v Rusku a vo svete, – vrátane SR. Pre konšpirátorov a nepriateľov Ruska nie. Tí ešte dlho budú špekulovať, kombinovať, hľadať tajomné pozadie a motiváciu Prigožina k tomu, prečo urobil to, čo urobil. Nepriatelia Ruska budú ešte niekoľko dní snívať o destabilizácii RF a oslabení postavenia prezidenta V.Putina. Nech v tom pokojne pokračujú. Rojčiť a snívať je /zatiaľ…/ dovolené.

Paranoidné mimovládky alebo mediálne príživníctvo ?

01.12.2023

Mimovládky už niekoľko dní vedú barnumskú spolitizovanú reklamnú kampaň vraj na svoju obranu. Niet dňa, aby niekto z opozičných politikov alebo s nimi spriaznených údajne dobročinných mimovládok nevystupoval v médiu a nerozplakával Slovákov srdcervúcimi historkami o deťoch s rakovinou, o imobilných malých pacientoch či v biede žijúcich ženičkách s kŕdľom malých [...]

Kto začína s terorizmom ?

30.11.2023

Včera a dnes sa napriek prímeriu v Gaze odohrali dva -ak chcete teroristické útoky, izraelských ozbrojencov proti Palestínčanom a potom, ak chcete teroristický útok Palestínčanov proti Izraelčanom. Začalo sa to vykrikovaním dvoch palestínskych detí na hliadkujúcich izraelských ozbrojencov v utečeneckom tábore Jannín /Západný breh, územie Palestínskej samosprávy/. [...]

Slováci nie sú antisemiti

27.11.2023

Slováci nie sú antisemiti. Žiadne prepisovanie a falšovanie histórie, žiadne kampane platených poskokov v médiách na tom nič nezmenia. Slováci nemajú radi sionistov, – tak ako nemajú radi ani iných militantných šovinistov- či už sú to šovinisti ukrajinskí, nemeckí, ruskí, maďarskí, poľskí …alebo aj slovenskí. Militantní sionisti často zamieňajú svoju [...]

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

lietadlo

Pri Paríži spadlo malé lietadlo priamo medzi bytové domy

04.12.2023 20:50

Všetci traja členovia posádky boli s vážnymi zraneniami prevezení do nemocnice.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 1638696x
Priemerná čítanosť článkov: 4981x

Autor blogu

Kategórie