Založ si blog

Putin ukončil konšpirácie

Putin dnes večer /pondelok/ svojim štátnicky závažným príhovorom k občanom RF urobil bodku za jednodňovou vzburou Prigožina a časti jeho vagnerovcov, ktorá sa odohrala cez víkend. Čo Putin povedal ?

1/ To čo urobil Prigožin bola a je vlastizrada. Nešlo teda o žiadne s Putinom vopred dohodnuté divadlo na odstavenie časti velenia armády RF /Šojgua, Gerasimova a i./ od moci. Nešlo ani o lesť, pomocou ktorej by sa mali vagnerovci dostať do Bieloruska, – aby odtiaľ zaútočili na Kyjev. Bol to „iba“ vlastizradný pokus o útok proti Rusku.

2/ Armáda RF proti vagnerovcom silou zbraní v podstate nezasiahla. Nezasiahla podľa Putina nie kvôli slabosti, ale preto, aby predišla krviprelievaniu. Hralo sa o čas, počas ktorého prebiehali rozhovory s jednotlivými veliteľmi vagnerovcov a tiež s Prigožinom. Väčšina veliteľov vagnerovcov napokon pred poslednou etapou jazdy na Moskvu ustúpila a obrátila sa od Moskvy nazad. Ak by to neurobila, bola by armáda RF vagnerovcov ešte pred Moskvou rozhodne a tvrdo zastavila.

3/ Ukázalo sa, že prevažná väčšina vagnerovcov, vrátane ich veliteľov sú ruskí vlastenci, ktorí pochopili, že boli Prigožinom oklamaní a odmietli veci hnať až do krvavej tragédie.

4/ Rozhodujúcu úlohu pri ukončení Prigožinovej rebélie mali rozhovory predstaviteľov ruských silových zložiek a zainteresovaných gubernátorov s jednotlivými veliteľmi vagnerovcov. Boli to vagnerovskí velitelia, čo sa rozhodli v jazde na Moskvu nepokračovať a vzburu ukončiť. Lukašenko potom s Putinom už len pohľadali pokojné riešenie pre osud samotného Prigožina.

5/ Aby nedošlo ku krviprelievaniu, bolo za pomoci prezidenta Bieloruska Lukašenka dohodnuté, že Prigožin bude môcť odísť do exilu v Bielorusku. Samotné vyšetrovanie jeho vlastizrady bude prebiehať ďalej, aj keď v jeho neprítomnosti.

6/ Vagnerovci, ktorí sa aktívne zúčastnili rebélie /asi pätina z počtu 25 tisíc/ dostanú na výber tri možnosti: a/ podpísať kontrakt a vstúpiť do armády RF alebo jej iných ozbrojených zložiek, b/ odísť domov, do civilu a násjť si iné uplatnenie, c/ odísť do Bieloruska. Do Bieloruska zrejme odídu najmä tí dôstojníci, ktorí zostali Prigožinovi verní. A asi aj tí, čo stratili nervy, zostrelili monitorovacie armádne vrtuľníky a spôsobili smrť 12 armádnych príslušníkov.

7/ Putin konštatuje, že jednota armády, občanov, spoločenských a politických štruktúr RF zostala zachovaná. Nádeje Západu, vlády v Kyjeve i domácich zradcov na to, aby Prigožinov puč rozpútal v Rusku krviprelievanie či aspoň masové protivládne demonštrácie sa nenaplnili. Putin za to vyslovil občanom a predstaviteľom štátnych inštitúcií RF niekoľkokrát svoje poďakovanie.

8/ O ďalšej existencii vagnerovcov ako samostatnej bojovej jednotky sa Putin nezmienil. Hovoril však dnes o nej Lavrov. Ten povedal, že vagnerovci budú môcť ďalej pôsobiť mimo RF napr. ako kontraktori vlád afrických krajín napr. Stredoafrickej republiky či Čadu. Úrady RF vagnerovcom nebudú brániť pri získavaní nových členov či zabezpečovaní zbraní a munície.

9/ Putin sa nijako kriticky nevyslovil o práci velenia vojsk RF a napr. ministra Šojgu či náčelníka GŠ Gerasimova. Putin naopak veleniu ruskej armády poďakoval za rozvahu a trpezlivosť. Vďaka tomu sa zabránilo bratovražedným bojom.

10/ Na zduplikovanie hodnotenia aktivity silových zložiek počas Prigožinovej rebélie Putin následne po televíznom prejave absolvoval ešte stretnutie so šéfmi bezpečnostných orgánov, tajných služieb, armády a pod. Na stretnutí mohli konšpirátori z radov médií vidieť aj „zastreleného“ či politicky odstreleného Šojgua, aj jeho tajomné hodinky, aj ostatné konšpirátorské taľafatky. Miesto padania hláv na stretnutí opäť prevládala pochvala za to, že siloviky zvládli pokus o vzburu s rozvahou a bez krviprelievania.

Z Putinových slov vyplýva, že nie je pravdivý mediálny hajlajt, že Putina zachránil Lukašenko a že Lukašenko zastavil jazdu Prigožina na Moskvu. Prigožinovu rebéliu zastavili Prigožinovi velitelia, ktorí odopreli Prigožinovi poslušnosť a rozhodli sa napriek jeho rozkazu nevstúpiť do bratovražedného krviprelievania s ruskou armádou. Cez víkend boli v Rusku dve rebélie. Jedna bola Prigožinova proti veleniu ruskej armády a druhá bola rebélie vagnerovských veliteľov proti Prigožinovi. Našťastie, druhá rebélia ukončila tú prvú…

Zdá sa, že týmto Putinovým vystúpením sa Prigožinova rebélia formálne uzatvára. Samozrejme, asi iba pre normálnych ľudí v Rusku a vo svete, – vrátane SR. Pre konšpirátorov a nepriateľov Ruska nie. Tí ešte dlho budú špekulovať, kombinovať, hľadať tajomné pozadie a motiváciu Prigožina k tomu, prečo urobil to, čo urobil. Nepriatelia Ruska budú ešte niekoľko dní snívať o destabilizácii RF a oslabení postavenia prezidenta V.Putina. Nech v tom pokojne pokračujú. Rojčiť a snívať je /zatiaľ…/ dovolené.

Piaty pokus o likvidáciu Fica a spol.

17.07.2024

Geopolitické centrum spravujúce momentálne aj priestor SR sa v pomerne krátkom čase znovu pokúša zbaviť tŕňa v päte, – zbaviť sa vlády R.Fica a spol. Domáci „slovenskí“ aktivisti tohto centra idú naplno už dva roky, aby sa zavďačili svojim chlebodarcom. No napriek nemalým zdrojom sa im akosi nedarí. Fico a spol. napriek úsiliu progresívno-liberálnych [...]

Uhlerová uhla od ľavice k progresívcom: koľko odborárov s ňou súhlasí ?

14.07.2024

Predsedníčka KOZ Monika Uhlerová sa pred troma dňami v podkaste Denníka N dala počuť, že ona osobne je progresívna liberálka a nie ako jej predchodcovia na čele odborárov – ľavičiari a sociálni demokrati. Uhlerová tvrdo napadla zámer Smeru SSD postaviť v SR hrádzu progresivizmu. Byť proti progresivizmu je podľa Uhlerovej byť proti pokroku a sociálnej rovnosti. Byť za [...]

Opozícia spustila starú ošúchanú platňu o trestnom zákone

11.07.2024

Podľa Šimečkovcov a Grohlingovcov sú vládne strany Smer, Hlas a SNS babráci, lebo už po neviemkoľký raz musia prerábať trestný zákon /ďalej TZ/. Áno, pôvodný návrh novely TZ bol v NRSR predkladateľom upravovaný, lebo sa koalícia rozhodla vyhnúť sa konfrontácie s EK pri otázke právneho štátu. Potom bol pôvodný návrh upravený ešte raz, aby sa zastavila hystéria vo [...]

paríž

Do terasy parížskej kaviarne vrazilo auto: Jedna obeť a štyria ľudia v kritickom stave

17.07.2024 22:41

Vodič ušiel, spolujazdec mal pozitívny test na alkohol a drogy, uviedol zdroj z prostredia polície.

New York

Nad New Yorkom za bieleho dňa preletel meteor, potvrdila NASA

17.07.2024 21:58

Ohnivá guľa letela rýchlosťou asi 66 000 kilometrov za hodinu a klesala pod pomerne strmým uhlom.

rokovanie vlády, Robert Fico,

Fico: Zahraničná politika na štyri svetové strany je v prospech občanov. Plánuje cestu do Číny, vyjadril sa aj k Orbánovým cestám

17.07.2024 21:29, aktualizované: 21:30

Sedemnásteho júla 1992 som bol 27-ročným elévom v Slovenskej národnej rade, povedal predseda vlády.

slnečné jazerá, senec

Život mali pred sebou. Na Slnečných jazerách sa utopili dvaja mladíci

17.07.2024 21:13

Mladíci skočili do jazera z vodného bicykla a už sa nevynorili.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 450
Celková čítanosť: 2102354x
Priemerná čítanosť článkov: 4672x

Autor blogu

Kategórie