Založ si blog

Závažné vyhlásenia Putina dnes v Kremli

Ruský prezident dnes využil stretnutie s komentátormi a korešpondentami 6 najvýznamnejších médií v Rusku, aby verejnosti a zahraničiu tlmočil závažné stanoviská k vývoju konfliktu na Ukrajine a jeho širším súvislostiam. Veľmi stručne povedané, Putin dnes v Kremli vyhlásil:

 • Fundamentálne ciele špeciálnej vojenskej operácie ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine sa nemenia. V popredí zostáva úloha denacifikovať Ukrajinu z hľadiska jej vnútorného fungovania i z hľadiska jej vzťahov k Rusku. V popredí tiež stojí úloha demilitarizovať Ukrajinu, zbaviť jej ozbrojené sily schopnosti útočiť na pôvodné či nové územia Ruskej federácie.
 • Tragédiu okolo Kachovskej vodnej nádrže spôsobila jedine Ukrajina. Ukrajinci už dlhší čas ostreľovali priehradný múr a postupne narúšali jeho statiku. Napokon ho sústredenou paľbou z raketometov HIMARS pretrhli. Voda následne trhlinu rozšírila do dnešnej podoby. RF nemá z likvidácie vodnej nádrže žiadne výhody. Naopak, má straty pokiaľ ide o vodu pre Krym a pokiaľ ide o obnovu obranných línií OS RF pri ľavom brehu Dnepra, rozsiahle záplavy /až zo 70% boli na „ruských“ územia/ a utrpenie obyvateľstva.
 • V rámci demilitarizácie sa v OS RF v najbližšom čase zamerajú na dokončenie zničenia vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny. Ukrajina bude zbavená významnejšej schopnosti vyvíjať a vyrábať vlastné zbrane a muníciu. Bude tak nútená získavať zbrane zo zahraničia. Aj to však OS RF znemožnia sústredenými útokmi na logistiku zahraničnej vojenskej pomoci.
 • Rusko bude musieť výrazne a v rýchlom tempe posilniť obranné zariadenia na rusko-ukrajinskej hranici. Najmä v Belgorodskej oblasti. Vláda RF do tohto projektu zainvestuje značné finančné a ľudské zdroje.
 • Vzhľadom na nepretržité provokácie, prieniky a ostreľovanie ruských miest a obcí v oblastiach na hranici s Ukrajinou-v záujme ochrany civilného obyvateľstva- bude musieť Rusko na území Ukrajiny vytvoriť sanitárny koridor. Ten bude dostatočne široký na to, aby z Ukrajiny nehrozilo väčšie nebezpečenstvo pre civilné ruské obyvateľstvo.
 • Tak ako v 2022, ani v r.2023 nie je nutné nasadiť do bojov s ukrajinskými silami novopovolaných vojakov základnej služby. Povolanci budú cvičení a využívaní iba na službu na území Ruskej federácie.
 • Nová čiastočná mobilizácia v súčasnosti nie je potrebná. Ciele špec.operácie dokážu OS RF aktuálne plniť aj bez nej.
 • Pri prieniku banderovcov do Belgorodskej oblasti sa zistila prítomnosť občanov Poľska. Bude to mať dôsledky.
 • Ireverzibilné straty OS RF sú oproti stratám OS Ukrajiny desaťkrát nižšie. A to aj napriek tomu, že pred súčasnou ofenzívou Ukrajiny Rusi na frontoch útočili.
 • Priame tankové súboje s tankami a pancierovými vozidlami ukázali, že najlepším tankom súčasnosti je ruský tank T-9O. Jeho výroba bola preto zintenzívnená.
 • Úvahy o tom, či sa OS RF vrátia ku Kyjevu sú reálne ale odpoveď na ne dá až priebeh bojov a úspešnosť dosahovania cieľov špeciálnej operácie.
 • Počas bojov na Ukrajine sa ukázalo, že v OS RF pôsobili aj tzv. parketoví generáli, nespôsobilí veliť v podmienkach reálneho boja. Na druhej strane sa v OS RF našlo veľa nových veliteľských talentov, o ktoré sa ruská armáda môže v budúcnosti oprieť.
 • Konflikt na Ukrajine, v ktorom sú OS RF zapojené iba časťou svojho potenciálu, riadne vyprázdnil sklady armád NATO. A to ako v zbraniach tak v munícii.
 • Armády USA a UK sa vyhrážajú použitím striel s ochudobneným uránom. V prípade nutnosti sú aj OS RF pripravené nasadiť muníciu s ochudobneným uránom. Bohužiaľ, doplatí na to obyvateľstvo Ukrajiny.
 • Tzv. obilnú dohodu s Ukrajinou a Tureckom sa Rusko chystá výrazne prehodnotiť.
 • OS RF na Ukrajine majú úspechy ale aj problémy, najmä v zásobovaní. Chýbajú presné samonavádzacie strely, prostriedky spojenia a riadenia a tiež dostatočné počty dronov. Je úlohou ruského obranného priemyslu, aby problémy riešila.
 • Pokiaľ ide o fixovanie status quo, existuje viacero máp, ktoré by v prípade prímeria tvorili teritoriálne hranice špeciálnej operácie. Putin pripomenul, že OS RF v súčasnosti držia Krym, takmer celé DNR a LNR a Novorusko. V týchto oblastiach žijú Rusi, ktorí sa cítia byť súčasťou Ruska. To treba rešpektovať.
 • Putin vyzval ruskú verejnosť, médiá a rôznych analytikov, aby zobrali do úvahy túžbu veľkej časti Ukrajincov žiť v budúcnosti vo svojom samostatnom štáte. Putin doslova povedal: „Ak sa chce niekto na Ukrajine cítiť ako Ukrajinec a žiť v samostatnom štáte, tak áno, preboha. Robte si, čo chcete, ale NEVYTVÁRAJTE HROZBY PRE RUSKO“ !
 • Kľúč k mieru je podľa Putina v rukách Západu. Stačí zastaviť dodávky nových zbraní a munície a podmienky pre efektívne prímerie budú vytvorené. Ďalšia eskalácia angažovanosti Západu na Ukrajine povedie k 3.sv.vojne. Bude to vojna termonukleárna, ktorú USA /tak ako Rusko/ v žiadnom prípade a v žiadnej podobe nevyhrajú. Jedinou šancou Západu je po zlyhaní súčasnej tzv. „veľkej ukrajinskej ofenzívy“ prehodnotiť svoje ciele na Ukrajine a vrátiť sa k diplomacii mieru.

Putin sa nakoniec vrátil aj ku časom, keď boli Rusko a NATO strategickí partneri. Spomenul úvahy, podľa ktorých by sa aj Rusko stalo členom NATO. Spomenul ako podozrivo rázne túto alternatívu vstupu RF do „obrannej“ vojenskej aliancie už vtedy – v 90-tych rokoch, Západ odmietol.

Putin sa vrátil tiež ku genéze situácie na Ukrajine v roku 2014. Ruský prezident zdôraznil, že Ruská federácia nemala žiadne príčinné väzby ani ku tzv. Majdanu a ani ku občianskym nepokojom a ku vzniku ozbrojeného konfliktu na Donbase. RF naopak pomáhala situáciu riešiť diplomaticky-prostredníctvom minských dohôd. Bohužiaľ, dohody Ukrajina a Západ nedodržali a to potom viedlo ku konfliktu ktorého sme svedkami dnes. – Napriek neúspechu minských dohôd však Putin verí, že treba pripraviť ďalšie rokovania a konflikt, pri ktorom trpia Rusi a Ukrajinci, – mierovo ukončiť.

Piaty pokus o likvidáciu Fica a spol.

17.07.2024

Geopolitické centrum spravujúce momentálne aj priestor SR sa v pomerne krátkom čase znovu pokúša zbaviť tŕňa v päte, – zbaviť sa vlády R.Fica a spol. Domáci „slovenskí“ aktivisti tohto centra idú naplno už dva roky, aby sa zavďačili svojim chlebodarcom. No napriek nemalým zdrojom sa im akosi nedarí. Fico a spol. napriek úsiliu progresívno-liberálnych [...]

Uhlerová uhla od ľavice k progresívcom: koľko odborárov s ňou súhlasí ?

14.07.2024

Predsedníčka KOZ Monika Uhlerová sa pred troma dňami v podkaste Denníka N dala počuť, že ona osobne je progresívna liberálka a nie ako jej predchodcovia na čele odborárov – ľavičiari a sociálni demokrati. Uhlerová tvrdo napadla zámer Smeru SSD postaviť v SR hrádzu progresivizmu. Byť proti progresivizmu je podľa Uhlerovej byť proti pokroku a sociálnej rovnosti. Byť za [...]

Opozícia spustila starú ošúchanú platňu o trestnom zákone

11.07.2024

Podľa Šimečkovcov a Grohlingovcov sú vládne strany Smer, Hlas a SNS babráci, lebo už po neviemkoľký raz musia prerábať trestný zákon /ďalej TZ/. Áno, pôvodný návrh novely TZ bol v NRSR predkladateľom upravovaný, lebo sa koalícia rozhodla vyhnúť sa konfrontácie s EK pri otázke právneho štátu. Potom bol pôvodný návrh upravený ešte raz, aby sa zastavila hystéria vo [...]

paríž

Do terasy parížskej kaviarne vrazilo auto: Jedna obeť a štyria ľudia v kritickom stave

17.07.2024 22:41

Vodič ušiel, spolujazdec mal pozitívny test na alkohol a drogy, uviedol zdroj z prostredia polície.

New York

Nad New Yorkom za bieleho dňa preletel meteor, potvrdila NASA

17.07.2024 21:58

Ohnivá guľa letela rýchlosťou asi 66 000 kilometrov za hodinu a klesala pod pomerne strmým uhlom.

rokovanie vlády, Robert Fico,

Fico: Zahraničná politika na štyri svetové strany je v prospech občanov. Plánuje cestu do Číny, vyjadril sa aj k Orbánovým cestám

17.07.2024 21:29, aktualizované: 21:30

Sedemnásteho júla 1992 som bol 27-ročným elévom v Slovenskej národnej rade, povedal predseda vlády.

slnečné jazerá, senec

Život mali pred sebou. Na Slnečných jazerách sa utopili dvaja mladíci

17.07.2024 21:13

Mladíci skočili do jazera z vodného bicykla a už sa nevynorili.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 450
Celková čítanosť: 2102474x
Priemerná čítanosť článkov: 4672x

Autor blogu

Kategórie