Založ si blog

Závažné vyhlásenia Putina dnes v Kremli

Ruský prezident dnes využil stretnutie s komentátormi a korešpondentami 6 najvýznamnejších médií v Rusku, aby verejnosti a zahraničiu tlmočil závažné stanoviská k vývoju konfliktu na Ukrajine a jeho širším súvislostiam. Veľmi stručne povedané, Putin dnes v Kremli vyhlásil:

 • Fundamentálne ciele špeciálnej vojenskej operácie ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine sa nemenia. V popredí zostáva úloha denacifikovať Ukrajinu z hľadiska jej vnútorného fungovania i z hľadiska jej vzťahov k Rusku. V popredí tiež stojí úloha demilitarizovať Ukrajinu, zbaviť jej ozbrojené sily schopnosti útočiť na pôvodné či nové územia Ruskej federácie.
 • Tragédiu okolo Kachovskej vodnej nádrže spôsobila jedine Ukrajina. Ukrajinci už dlhší čas ostreľovali priehradný múr a postupne narúšali jeho statiku. Napokon ho sústredenou paľbou z raketometov HIMARS pretrhli. Voda následne trhlinu rozšírila do dnešnej podoby. RF nemá z likvidácie vodnej nádrže žiadne výhody. Naopak, má straty pokiaľ ide o vodu pre Krym a pokiaľ ide o obnovu obranných línií OS RF pri ľavom brehu Dnepra, rozsiahle záplavy /až zo 70% boli na „ruských“ územia/ a utrpenie obyvateľstva.
 • V rámci demilitarizácie sa v OS RF v najbližšom čase zamerajú na dokončenie zničenia vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny. Ukrajina bude zbavená významnejšej schopnosti vyvíjať a vyrábať vlastné zbrane a muníciu. Bude tak nútená získavať zbrane zo zahraničia. Aj to však OS RF znemožnia sústredenými útokmi na logistiku zahraničnej vojenskej pomoci.
 • Rusko bude musieť výrazne a v rýchlom tempe posilniť obranné zariadenia na rusko-ukrajinskej hranici. Najmä v Belgorodskej oblasti. Vláda RF do tohto projektu zainvestuje značné finančné a ľudské zdroje.
 • Vzhľadom na nepretržité provokácie, prieniky a ostreľovanie ruských miest a obcí v oblastiach na hranici s Ukrajinou-v záujme ochrany civilného obyvateľstva- bude musieť Rusko na území Ukrajiny vytvoriť sanitárny koridor. Ten bude dostatočne široký na to, aby z Ukrajiny nehrozilo väčšie nebezpečenstvo pre civilné ruské obyvateľstvo.
 • Tak ako v 2022, ani v r.2023 nie je nutné nasadiť do bojov s ukrajinskými silami novopovolaných vojakov základnej služby. Povolanci budú cvičení a využívaní iba na službu na území Ruskej federácie.
 • Nová čiastočná mobilizácia v súčasnosti nie je potrebná. Ciele špec.operácie dokážu OS RF aktuálne plniť aj bez nej.
 • Pri prieniku banderovcov do Belgorodskej oblasti sa zistila prítomnosť občanov Poľska. Bude to mať dôsledky.
 • Ireverzibilné straty OS RF sú oproti stratám OS Ukrajiny desaťkrát nižšie. A to aj napriek tomu, že pred súčasnou ofenzívou Ukrajiny Rusi na frontoch útočili.
 • Priame tankové súboje s tankami a pancierovými vozidlami ukázali, že najlepším tankom súčasnosti je ruský tank T-9O. Jeho výroba bola preto zintenzívnená.
 • Úvahy o tom, či sa OS RF vrátia ku Kyjevu sú reálne ale odpoveď na ne dá až priebeh bojov a úspešnosť dosahovania cieľov špeciálnej operácie.
 • Počas bojov na Ukrajine sa ukázalo, že v OS RF pôsobili aj tzv. parketoví generáli, nespôsobilí veliť v podmienkach reálneho boja. Na druhej strane sa v OS RF našlo veľa nových veliteľských talentov, o ktoré sa ruská armáda môže v budúcnosti oprieť.
 • Konflikt na Ukrajine, v ktorom sú OS RF zapojené iba časťou svojho potenciálu, riadne vyprázdnil sklady armád NATO. A to ako v zbraniach tak v munícii.
 • Armády USA a UK sa vyhrážajú použitím striel s ochudobneným uránom. V prípade nutnosti sú aj OS RF pripravené nasadiť muníciu s ochudobneným uránom. Bohužiaľ, doplatí na to obyvateľstvo Ukrajiny.
 • Tzv. obilnú dohodu s Ukrajinou a Tureckom sa Rusko chystá výrazne prehodnotiť.
 • OS RF na Ukrajine majú úspechy ale aj problémy, najmä v zásobovaní. Chýbajú presné samonavádzacie strely, prostriedky spojenia a riadenia a tiež dostatočné počty dronov. Je úlohou ruského obranného priemyslu, aby problémy riešila.
 • Pokiaľ ide o fixovanie status quo, existuje viacero máp, ktoré by v prípade prímeria tvorili teritoriálne hranice špeciálnej operácie. Putin pripomenul, že OS RF v súčasnosti držia Krym, takmer celé DNR a LNR a Novorusko. V týchto oblastiach žijú Rusi, ktorí sa cítia byť súčasťou Ruska. To treba rešpektovať.
 • Putin vyzval ruskú verejnosť, médiá a rôznych analytikov, aby zobrali do úvahy túžbu veľkej časti Ukrajincov žiť v budúcnosti vo svojom samostatnom štáte. Putin doslova povedal: „Ak sa chce niekto na Ukrajine cítiť ako Ukrajinec a žiť v samostatnom štáte, tak áno, preboha. Robte si, čo chcete, ale NEVYTVÁRAJTE HROZBY PRE RUSKO“ !
 • Kľúč k mieru je podľa Putina v rukách Západu. Stačí zastaviť dodávky nových zbraní a munície a podmienky pre efektívne prímerie budú vytvorené. Ďalšia eskalácia angažovanosti Západu na Ukrajine povedie k 3.sv.vojne. Bude to vojna termonukleárna, ktorú USA /tak ako Rusko/ v žiadnom prípade a v žiadnej podobe nevyhrajú. Jedinou šancou Západu je po zlyhaní súčasnej tzv. „veľkej ukrajinskej ofenzívy“ prehodnotiť svoje ciele na Ukrajine a vrátiť sa k diplomacii mieru.

Putin sa nakoniec vrátil aj ku časom, keď boli Rusko a NATO strategickí partneri. Spomenul úvahy, podľa ktorých by sa aj Rusko stalo členom NATO. Spomenul ako podozrivo rázne túto alternatívu vstupu RF do „obrannej“ vojenskej aliancie už vtedy – v 90-tych rokoch, Západ odmietol.

Putin sa vrátil tiež ku genéze situácie na Ukrajine v roku 2014. Ruský prezident zdôraznil, že Ruská federácia nemala žiadne príčinné väzby ani ku tzv. Majdanu a ani ku občianskym nepokojom a ku vzniku ozbrojeného konfliktu na Donbase. RF naopak pomáhala situáciu riešiť diplomaticky-prostredníctvom minských dohôd. Bohužiaľ, dohody Ukrajina a Západ nedodržali a to potom viedlo ku konfliktu ktorého sme svedkami dnes. – Napriek neúspechu minských dohôd však Putin verí, že treba pripraviť ďalšie rokovania a konflikt, pri ktorom trpia Rusi a Ukrajinci, – mierovo ukončiť.

Paranoidné mimovládky alebo mediálne príživníctvo ?

01.12.2023

Mimovládky už niekoľko dní vedú barnumskú spolitizovanú reklamnú kampaň vraj na svoju obranu. Niet dňa, aby niekto z opozičných politikov alebo s nimi spriaznených údajne dobročinných mimovládok nevystupoval v médiu a nerozplakával Slovákov srdcervúcimi historkami o deťoch s rakovinou, o imobilných malých pacientoch či v biede žijúcich ženičkách s kŕdľom malých [...]

Kto začína s terorizmom ?

30.11.2023

Včera a dnes sa napriek prímeriu v Gaze odohrali dva -ak chcete teroristické útoky, izraelských ozbrojencov proti Palestínčanom a potom, ak chcete teroristický útok Palestínčanov proti Izraelčanom. Začalo sa to vykrikovaním dvoch palestínskych detí na hliadkujúcich izraelských ozbrojencov v utečeneckom tábore Jannín /Západný breh, územie Palestínskej samosprávy/. [...]

Slováci nie sú antisemiti

27.11.2023

Slováci nie sú antisemiti. Žiadne prepisovanie a falšovanie histórie, žiadne kampane platených poskokov v médiách na tom nič nezmenia. Slováci nemajú radi sionistov, – tak ako nemajú radi ani iných militantných šovinistov- či už sú to šovinisti ukrajinskí, nemeckí, ruskí, maďarskí, poľskí …alebo aj slovenskí. Militantní sionisti často zamieňajú svoju [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 1638739x
Priemerná čítanosť článkov: 4981x

Autor blogu

Kategórie