Založ si blog

Aj ja som bol „četbot“ a ako mi tlieskali !

Štúdium na Gondovej sa dalo zvládnuť. Za tri týždne od začiatku skúšobného som bol so skúškami hotový a zvyšok semestra som potom už len vymýšľal. Najčastejšie som si vymýšľal rôzne sociálne experimenty. Napríklad medzi filmové zábery z olympijského Mníchova, nad ktorými spolužiaci na internáte iba híkali a ochkali, som namiešal zábery vtedy čerstvo postavených modernách budov /PZO, ObNV, obchodný dom…/ na Štrkovci. Spolužiaci rozhíkaní na záberoch z mníchovskej olympijskej štvrte si to nevšimli a pokračovali v híkaní a ochkaní.

Pri inom experimente som sa pred lyžiarskym kurzom pokúsil nachytať milovníkov poézie, ktorí tlieskali zo slušnosti čomukoľvek, čo bolo „oficiálne“ vydávané za báseň. Pomocou frekvenčného slovníka vtedajšieho môjho guru prof. Mistríka som si zo slov s najvyšším vyskytom v slovenskej poézii a pomocou najčastejšie používaných spojení, ľúbostných fráz, klišé a floskúl vytvoril akože moju ľúbostnú „báseň“. Toto dielo som potom na kultúrnom večierku pateticky zarecitoval pred stovkou študentov z Gondovej, s ktorou som bol na lyžovačke. Študenti dosť intenzívne tlieskali.

Keď som následne prezradil, že to nebola ozajstná úprimne napísaní báseň, ale iba zhluk slov najčastejšie používaných v slovenskom básnickom štýle, pár ľudí /aj sebe samým/ sa zasmialo a znovu zatlieskalo, no u ostatných bola odozva rezervovaná až odmietavá. Niektorí ma možno v duchu až znenávideli. Nečudo, dali sa mi nachytať. Nachytať sa dal aj vedúci lyžiarskeho, profesor filozofie ktorý bol vtedy šéfom strany na celej fakulte. Tiež to neniesol ľahko. Mrmlal čosi o neférovom prístupe ku vlastnému kolektívu…Neskôr, ke´d sa v perestrojkovom období stal riaditeľom ústavu, kde som pracoval, bol však korektným ba mal som pocit, že mám u neho od študentských čias istý rešpekt.

Prečo o týchto príhodách píšem ? Lebo ma hnevá, že / v poslednom čase, presýtenom internetovou, televíznou či rozhlasovou propagandou stále viac a viac,/ ľudia ľahko dajú na kadejaké četbotové, počítačom produkované somariny nachytať. A ako fňukajú nad čomusi len preto, že sa tam píše o srdci, cite, utrpení, malých deťoch a pod. A ako so zaujatím čítajú motivačné návody na očistu duše, na osobný rozvoj, harmóniu , ako tlieskajú frázam o riadení svojej kariéry, zvyšovaní kreativity, IQ, EQ a pod. Autorom lacných hlúpostí však môžu byť nielen četboty, ale aj psychicky chorí ľudia, najmä schizofrenici. Tí sa vo svojich lepších chvíľkach veľmi radi venujú grafomanickým produkciám.

Bojím sa ľudí, čo sa dajú na četboty ľahko nachytať. Sú nekritickí ku posolstvám predneseným ex offo, prezentovaným cez čosi, čo má malú ale predsa len minimálnu mieru autority. Takíto ľudia sú strašidlami demokracie a mám čo robiť, aby som sa kvôli nim nestal nepriateľom participatívneho riadenia spoločnosti. Našťastie, dôverčivá duša demokrata vo mne napokon vždy vyhrá.

Tak či onak, dnes treba byť riadne opatrný. O naše duše sa pokúšajú tisíce druhov pekelníkov. Treba byť pochybovačný a kritický. Treba byť dobrý slalomár medzi nástrahami modernej informatickej spoločnosti, -A čo vy priatelia, – darí sa vám to ?

Zmierenie na Slovensku podľa Šimečku a Matoviča

20.05.2024

Z písačiek opozičných médií sa čoraz jasnejšie dá vidieť, o čo v súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR opozícii ide. Čoraz zreteľnejšie sa dajú rozoznať požiadavky, za ktorých by opozičné strany Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a SaS boli ochotné pristúpiť na aspoň dočasný zmier s vládou. S istým zjednodušením zhrniem tieto požiadavky nasledovne: [...]

Cintula vraj nie je Levičan

17.05.2024

Lepšie povedané, vraj nie je rodený Levičan, Tekovčan. Vraj sa narodil v Bardejove. Je teda rodený Šarišan. Ale nie o tom som chcel. Chcel som o niečom oveľa podstatnejšom. Písal som dnes o tom, že tak ako nemožno za spoluvinníka znásilnenia označiť „koketnú“ znásilnenú ženu, ale len a len násilníka samotného, – tak nemožno za spoluvinníka atentátu [...]

Ficovi vraj nič nie je: jedno opozičné krídlo vyzýva k pokoju druhé nechutne konšpiruje

17.05.2024

Počuli ste to ? Opozičná agentúra JPP miesto výziev k pokoju a zmieru veselo konšpiruje. Napríklad, že Cintula je pravicový extrémista, ktorý si svoj pacifizmus iba vymyslel. V skutočnosti bol a je srdcom „slovenský branec“. Z poverenia temných rusko-smeráckych štruktúr sa votrel do progresívno-liberálneho hnutia, aby odtiaľ donášal Ficovi a spol. Počuli ste to [...]

Iskander, atómovky, jadrové zbrane

Rusi chcú zákaz zbraní vo vesmíre. Bezpečnostná rada OSN návrh rezolúcie neprijala

20.05.2024 23:50

Za návrh zahlasovalo sedem členov BR OSN, rovnaký počet bol proti a jedna krajina sa zdržala hlasovania.

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 431
Celková čítanosť: 2015127x
Priemerná čítanosť článkov: 4675x

Autor blogu

Kategórie