Založ si blog

Deň učiteľov či deň „kamošov“a zabávačov ?

Ku dňu učiteľov odznelo všeličo. Len to nie, že psychodiagnostické vyšetrenia našich žiakov konštatujú z roka na rok nižšiu úroveň intelektových schopností na strane jednej a psychomotorických zručností na strane druhej. Deň učiteľov bol príležitosťou aj na pripomenutie faktu, že u súčasných detí klesá úroveň slovnej zásoby, klesajú elementárne vlastivedné znalosti, zhoršuje sa syntax a fonetika hovorovej slovenčiny. O tom, že klesá úroveň matematických zdatností a že sa na takmer katastrofálnu úroveň dostáva fyzická kondícia, rastie obezita, šíri sa pandémia nešikovnosti a neobratnosti, epidémia elementárnej remeselnej negramotnosti – no súčasne sa už v adolescencii objavujú poruchy zraku a zápaly karpálnych nervov od neustáleho mobilovania ani nehovoriac.

Ku dňu učiteľov odznelo včera a dnes všeličo. Aj rozhovory redaktoriek s učiteľkami. Učiteľky sa sťažovali na časté až stresujúce zmeny koncepcií výchovy a vzdelávania, na urážlivo nízke mzdy /najmä v BA, kde sú extrémne vysoké životné náklady/, na drzé rozmaznané deti s vplyvnými arogantnými rodičmi či na agresívnych výrastkov z asociálnych chatrčových osád, – ktoré buď samé alebo cez svojich kriminalizovaných rodičov predstavujú pre učiteľov neraz až ohrozenie zdravia a života. Učiteľky sa redaktorkám úprimne vysťažovali na najväčšie boľačky pri výkone svojho ôpovolania. – Redaktorky si to „pozorne vypočuli“ a následne sa pedag´´ogov debilne opýtali, čo by bolo treba urobiť , aby sa na Slovensku zvýšil záujem o učiteľské povolanie. – Rozhovor ako s beznádejne hluchým a hlúpym…

Druhá skupina vyjadrení ku dňu učiteľov pochádzala priamo od učiteľov a učiteliek. Najmä od tzv. hipstersko- liberálnej učiteľskej „elity“. Veľmi veľmi premúdrenej a veľmi veľmi modernej. A aj pekne trendy oblečenej: videli sme v televízii ako učiteľka učila v triede slovenčinu vo vyťahaných teplákoch a učiteľ „kaučoval“ výtvarnú výchovu s dredmi vo vlasoch a v krátkych gatiach ako Pavol Habera…

No a tie nekonečne „kreatívne“ reči ! O tom, ako treba prestať memorovať /lebo veď je všetko v mobile/ a miesto toho treba vraj učiť kde a ako získavať informácie. /Len čo potom s nimi…/ O tom, ako má učiteľ zlikvidovať posledné zvyšky svojej autority a z múdreho mentora sa má zmeniť na „kamoša“, na nenúteného sprievodcu či reklamného príp. politicky slniečkárskeho influencera. A ak sa chce dostať do súťaže o najlepšieho pedagóga, – tak potom musí zo seba vedieť robiť ešte aj šaša= zabávača. Prípadne lacného animátora akoby niekde v zábavno-nákupnom centre.

Pseudo-novátorskí pedag´ógovia sú celí bez seba z každej novej informačnej techniky. Tak ako kedysi dedinčanov fascinovali prvé bicykle, tak dnešných školských pokrokárov fascinujú laptopy, iphony či počítače. A s obľubou tárajú o tom, ako už prváčik musí vedieť ťukať do iphonu či pracovať s počítačom. Tárajú o tom, ako sú klasické školské knižnice s papierovými knihami zbytočné a ako je lepšie knihy odtiaľ vyhádzať a prerobiť miestnosť na multimediálnu učebňu. Triedy, kde sa kedysi vzdelávalo a vychovávalo menia dnes pokrokári na hlučné herne pre závislákov a gamblerov.

Zo školy vďaka informatickým extrémistom vychádzajú počítačovo gramotní analfabeti, čo nevedia nič o svojej rodnej vlasti, nepoznajú poriadne jej jazyk, nepoznajú jej históriu, jej dejiny, jej farbu a vôňu. O vlastenectve vedia nanajvýš to, že je to čosi, čo súvisí s maľovaním farby na tvár po nejakom zriedkavom úspechu mediálnou reklamou vymyslených športových celebrít.

Dnešný mladý človek neraz nemá rozum v hlave ale iba vo svojom vrecku, v iphone, či laptope. A ak si ho niekde zabudne alebo sa mu mobil nedajbože vybije, – potom beda, beda…Z homo sapiens je zrazu handicapovaný neandertálec alebo virtuálny 3-D šimpanz….

Suma sumárum: slovenskí učitelia majú mizerní platy a slovenskí žiaci sú v škole mizerne vzdelávaní /najmä v oblasti slovenčiny, literatúry, slovenskej histórie, geografie, ale aj prírodných vied/. Jediné. čo slovenským učiteľom a žiakom dobre ide, je učenie sa angličtine. Je to vlastne aj logické, lebo od našej mládeže sa v Európskej únii hlavne žiada, aby čo najskôr nastúpila za poslušných zamestnancov v nejakom zahraničnom korporáte, v automobilke, zbrojovke či logistickej firme /kde sa s vyšším manažmentom komunikuje po anglicky/ alebo emigrovala za prácou do Anglicka.

Ešte mizernejšia než extrémne liberálna forma vzdelávania sa mi v rámci školstva javí byť školská výchova. Telesnou výchovou počnúc, cez hudobnú výchovu /vyznačujúcu sa neznalosťou slovenských národných a ľudových piesní, neznalosťou klasickej hudby a staršej slovenskej populárnej hudby/ po pracovnú výchovu, etickú výchovu a výchovu k manželstvu a rodičovstvu. Najhoršie výsledky má však vlastenecká výchova, ktorá na školách takmer úplne absentuje. Zostáva na schopnostiach svetlých výnimiek učiteľov-vlastencov, aby v žiakoch aké-také vlastenecké city prebúdzali a rozvíjali.

Staršia generácia na mladšiu vždy frfľala. – “ O tempora o mores- „… Tak to iste robí aj dnešná staršia generácia. Bolo by to tak tradične úsmevné, – ak by TENTOKRÁT nešlo naozaj o veľa. Prečo ? Lebo teraz je to o čomsi úplne inom.

Lebo bohužiaľ, na korekciu nedostatkov vo vzdelávaní a výchove dnešná žiacka a študentská generácia nemá zďaleka toľko času, ako mali generácie pred ňou. Slovenská škola dnes rozhoduje nie iba o poznatkoch a návykoch,- ona rozhoduje /bez pátosu a zveličovania/ o dejinách, o pokračovaní dejín Slovenska. -Rozhoduje o pretrvaní slovenskosti na našom slovenskom území. Rozhoduje o osobnostnej sile, o vôli a spôsobilostiach dnešných našich detí a vnúčat prežiť a zvíťaziť v doposiaľ nevídanej konkurencii kultúr , svetonázorov a etnicky špecifických spôsobov života. Dnešná školopovinná slovenská mládež musí prežiť a úspešne zvládnuť obrovské geopolitické a kulturálne zmeny, aké sa dejú dnes na celom svete, v celej Európe, a samozrejme aj na našom Slovensku.

Bez slovenskej školy sa z dnešných detí na Slovensku nikdy nestanú ozajstní Slováci. Bez slovenskej školy Slováci neprežijú. Vytlačia ich odtiaľto, zo stáročných rodísk iní ľudia. /Napríklad anglojazyčníci, moslimovia, Číňania, Indovia, Arabi, Albánci, Turci…/.

Milí naši pedagógovia, žiaci, študenti, rodičia a priatelia školy, – zle je ! Našu existenciu neohrozuje iba fatálne nízka pôrodnosť ale aj fatálne neslovenská „slovenská“ škola. – Ak si to neuvedomíme a nezačneme tlačiť do vlády slovenských politikov, schopných a ochotných oživiť, obnoviť slovenskú ale naozaj slovenskú školu – potom je s nami Slovákmi veľmi zle. Potom je s nami amen.

/A priestor súčasného Slovenska sa vyprázdni pre etnicky, kulturálne a duchovne úplne iných ľudí/.

Kovačič dnes servíroval ochutnávku predvolebných mediálnych špinavostí

28.05.2023

Dnešná diskusná relácia na Markíze bola vedení morder átorom Kovačičom v typicky policajnom režime. Dvaja vyšetrovatelia /ex-minister Na´d a Kovačič/ sa počas relácie snažili podlým prekrikovaním, skákaním do reči a krížovými výsluchmi zmiasť dr.Kaliňáka, predstaviteľa nimi tak nenávidenej strany Smer SSD. Otázky na Kaliňáka neraz súčasne lietali sprava i [...]

Boris Kollár a spol. – netárajte, neklamte

27.05.2023

Boris Kollár včera zase zaperlil. Vyhlásil, že všetky strany v NRSR – a teda aj hnutie Sme rodina, sú opozičné, lebo Ódorova vláda /na rozdiel od parlamentných strán/ nevzišla z volieb a následne nevzišla z vôle terajšej NRSR. Vznikla z rozhodnutia Čaputovej a je to teda iba jej vláda. -Pekná táranina-úmyselne nepravdivá, – zase iba jedno z množstva klamstiev [...]

O nechápavom moderátorovi, Lipšicovi a Čaputovej

26.05.2023

Prečo boli včera Lipšic a Čaputová v televízii ? Ak chcete vedieť príčinu, kliknite si na môj dnešný článok, ktorý sa tomu podrobnejšie venuje. Včera sa diali veci. Napríklad bola TB Smeru SSD. Tlačová beseda, ktorej zmysel /“ anti-fanúšik“ Smeru/ pán Bielik, ktovie prečo nepochopil. Nechápal a nechápal. Nechápal dokonca ani vtedy, keď mu všetko okolo nej [...]

Joe Biden

Biden a McCarthy sa definitívne dohodli na zvýšení dlhového stropu USA

29.05.2023 06:20

Stalo sa tak výmenou za výrazné zníženie výdavkov, ktorý má odvrátiť platobnú neschopnosť USA.

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Na Ukrajinu opäť padajú rakety, 15. májový útok na Kyjev

29.05.2023 06:10, aktualizované: 06:55

Ďalšia ťažká noc pre Kyjev, uviedol kyjevský starosta Vitalij Kličko. Na hlavné mesto Ukrajiny opäť zaútočili desiatky dronov.

kollár

Sme rodina nepôjde po voľbách s každým: Kollár dáva na koalíciu 3 podmienky

29.05.2023 05:55

Prečo by sme sa mali do volieb spájať? To robiť nebudem, som však ochotný rokovať o skladaní vlády, vyhlásil v rozhovore Boris Kollár.

Ukrajina, voojna

Ruskí partizáni môžu byť pre Ukrajinu aj problém, myslí si expert

29.05.2023 05:45

Prečo zahraniční bojovníci pomáhajú Ukrajine brániť sa proti ruskej invázii?

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 238
Celková čítanosť: 1018819x
Priemerná čítanosť článkov: 4281x

Autor blogu

Kategórie