Založ si blog

„Dunaj“ hoďte do Dunaja !

Viem, čo je umelecká fikcia, ale predsa. Ak sa nejaký film odvoláva na konkrétne miestne a historické reálie, mal by byť aj detailoch aspoň trochu presný, realistický. Bohužiaľ, seriál o obchodnom dome Dunaj taký nie je. Pri popise historických reálií je hrubo manipulatívny, konjunkturálny, v najlepšom prípade lajdácky urobený.

Na toto konštatovanie mi trúfalo stačilo sledovanie asi 15 minút včerajšieho dielu, keď som čakal na skončenie prestávky vo futbalovom zápase Lazia Rím s AC Miláno. Stručne napíšem, čo mám na mysli. Nuž napríklad luxusné kostýmy á la 30-40 te roky. Devy a páni v záberoch vyzerajú ako na módnej retro-prehliadke. Ja viem, že sa tu kostyméri chceli vyblázniť a poriadne zarobiť, no mali predsa len trochu urobiť rozdiel v odevoch z interiéru OD Dunaj a odevoch bežných ľudí na ulici. To isté platí o automobiloch. V čase, v ktorom sa seriál odohráva, osobných aut na Slovensku nebolo veľa. Ešte aj prezident Tiso sa často prevážal po meste na otvorenom koči, nie na aute. A tu, vo filme samý naleštený pestrofarebný oldtimer. Pastva pre oči, ale nie pre dušu, lebo tá pozná vtedajšie reálie.

Najpozoruhodnejšie však je vykresľovanie dobovej sociálno-politickej reality. To vlastne nie je ani vykresľovanie. To je skôr skresľovanie. Vo filme sa napr. stretávame so Židovkou, ktorá tvrdo pracuje ako slúžka, upratovačka. Na sklo akejsi budovy cez deň maľuje švihácky oblečený mladý muž nápis „Nacistické svine“. Nuž tento chlapec bol asi prognostik, lebo výraz „nacistický“ sa začal u nás používať až po vojne a nadužíva sa až dnes – napr. slniečkármi a extrémistami z Antify. Pre nich je každý vlastenec „náckom“.

Jediný nácek, ktorého za prvej SR poznali, bola známa komická figúrka z Banskej Štiavnice – „štiavnický nácek“. V časoch prvej SR sa písaniu protirežimistických nápisov venovali najmä komunisti, členovia ilegálnej KSS. Nápisy ale neboli antinacistické. Boli strohé : „SMRŤ FAŠIZMU“. Alebo „Nech žije KSS !“, “ Nech žije SSSR“…Autori týchto nápisov to nerobili cez deň ale hlboko v noci. Oblečení neboli ako fičúri, ale v chudobných proletárskych háboch či montérkach. A ak ich pritom ľudia videli a udali, nenaháňali ich členovia HG v prehliadkových uniformách, ale regulárna štátna polícia či civilisti-agenti ÚŠB. Tak ako neskôr za komunizmu nenaháňali kriminálnikov po uliciach milicionári ale obyčajní esenbáci alebo eštebáci.

Úplne mimo sú scény z bratislavských nočných lokálov a reštaurácií. Tu sa /tobôž pred esesákom Jankom Koleníkom/ nepospevovali najnovšie americké šlágre v perfektnej angličtine, nehral sa džez, swing, blues a iná „negerská“ hudba – ale NEMECKÉ šlágre a SLOVENSKÉ šlágre á la F.K.Veselý, tangá alebo zmodernizované ľudové pesničky a pesničky z operiet od Gejzu Dusíka. Žiadna „Bratislava Hot Serenaders“ ale Cigáni, Gejza Dusík a F.K. Veselý. Hviezdou populárnej hudobnej scény bola prvá slovenská popová diva Magda Schwingerová-Mutňanská. Skvostom jej umeleckej produkcie bola slovenská verzia nemeckého šlágra „Lili Marlen“. /Schwingerová bola aj herečka v bratislavskom SND. Po vojne bola prenasledovaná, väznená a na konci života prinútená zarábať si v žilinskom divadle ako šatnárka a biletárka/.

Seriál o OD Dunaj som dlho nepozeral – prestávka skončila a ja som si prepol radšej na taliansku ligu. Futbal ma síce tiež vzrušuje, občas aj rozčuľuje, no keď skončí, mám s ním svätý pokoj. Na rozdiel od vzrušenia a diskomfortu, ktorý produkuje manipulatívne umenie a prepisovanie dejín á la slovenské historické seriály.

Milí mladí Slováci, – romantické scény zo seriálu o OD Dunaj si pokojne pozerajte. Nepomôžu ale ani neuškodia. Ale beda vám, ak si chcete urobiť obraz o prvej SR na základe takéhoto seriálu. Ako raz povedal jeden starý múdry rabín : „Všetko bolo inak“. – Ale že úplne inak…Neveríte ? Vykašlite sa na filmy, na internet. A začnite čítať ozajstné knihy. Od ozajstných pamätníkov. Od ozajstných majstrov svojho remesla.

Európu ovládla mladá vojnychtivá generácia

28.01.2023

Bývalí ľavičiari, bývalí pravičiari, hipsteri i mamičkini maznáčikovia. Mladá generácia západoeurópskych politikov, ktorá nikdy nezažila vojnu, nikdy neslúžila v armáde, ktorá nepozná hrôzy vojny ani len z rozprávania svojich rodičov a starých rodičov sa najnovšie čoraz smelšie a otvorenejšie prihovára za vyhlásenie vojny Rusku. Nota bene nukleárnej veľmoci, [...]

Čaputová zaútočila na svojho „protikandidáta“ v prezidentských voľbách

27.01.2023

Tak ako sa tu o tom už viackrát písalo, má Čaputová svoju údajne tesnú väčšinu, údajne svojich ľudí na ÚS. Pánov, ktorých na ÚS sama menovala. Vybrala ich spomedzi kandidátov navolených NRSR za čias minulej koalície tak, aby tam neboli kandidáti Smeru a aby ne-smeráci mali väčšinu. Takýto ÚS Čaputovej splní všetko, čo nie je príliš okato za hranou zákona. Na [...]

Blázon sa vrátil do parlamentu

26.01.2023

IM s nepríčetným úsmevom na tvári sa vrátil do parlamentu. A už aj v povetrí lietajú mafiáni, ukradnuté miliardy, basa, kravy… IM si na obhajobu svojich verbálnych brutalít našiel titulok: “ No a čo – ja som už taký – úprimný ! „ IM odmieta dodržiavať na verejnosti akékoľvek sociálne normy, Odmieta riadiť sa akýmikoľvek zábranami. Robí [...]

pakistan nehoda oheň autobus

Po nehode autobusu na juhozápade Pakistanu je na mieste najmenej 40 mŕtvych

29.01.2023 08:38

Vozidlo explodovalo po páde z mosta.

leopard 2

Nemecká zbrojovka: Sme schopní vyrobiť viac tankovej munície, než svet potrebuje

29.01.2023 07:46

Nemecká zbrojovka Rheinmetall je pripravená výrazne zvýšiť výrobu tankovej a delostreleckej munície, aby uspokojila silný dopyt Ukrajiny i západných krajín.

Petr Pavel, Česko, voľby

New York Times: České voľby boli testom populizmu. Denník upozorňuje aj na Fica

29.01.2023 07:00

Súboj o post českého prezidenta bol podľa amerického denníka New York Times prvým v rámci série dôležitých volieb v strednej a východnej Európe.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev rokuje o raketách dlhého doletu. Cieľom je aj Krym

29.01.2023 06:03, aktualizované: 07:59

Ukrajina rokuje o dodávkach rakiet dlhého doletu, aby mohla ničiť ciele hlboko za frontovou líniou, napríklad sklady munície.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 526472x
Priemerná čítanosť článkov: 3815x

Autor blogu

Kategórie