Založ si blog

Najchytrejším politikom vládnej koalície je Maďar Gyimesi !

Prečítal som si v dnešnej Pravde rozhovorom s Gy.Gyímesim, poslancom NRSR za OĽaNO. Musím priznať, že Gyimesiho už dlhšie považujem za jedného z tých kompetentnejších poslancov parlamentu, v rámci OĽaNO dokonca za najkompetentnejšieho. Neraz som ho Matovičovi a koalícii aj ticho závidel. Samozrejme nie vždy a pri všetkom, čo povedal. Gyímesi totiž napriek snahe o vecnosť a odbornosť nikdy neskrýval, že sa na niektoré veci na Slovensko pozerá inou optikou než ja-Slovák. Gyímesi je etnický Maďar a to z jeho vyjadrení bolo neraz zjavné a zámerne manifestné. Tak či tak, Gyímesi nie je sprostý človek. Naopak.

Mám pocit, že Gyímesi stál za všetkým tým málom, čo dobré sa Matovičovi pritrafilo slovenskej verejnosti ponúknuť. Áno, lebo tak ako aj ten najväčší dobrodinec urobí občas chybu a nie je neomylný, platí aj to, že aj ten najväčší lotor občas chtiac-nechtiac niekomu dobre spraví. Tak je to aj s Matovičom. Mám pocit, že pri tom mále dobrom stál Gyímesi. Takže konkrétne: Gyímesi stál za Matovičovou iniciatívou pri nákupe ruských vakcín Sputnik a ich neskoršom odpredaji Maďarom. Sám osobne potom bojoval dobrý boj s anti-slovenským ministrom Korčokom. Stál aj za mnohými pro-sociálnymi /ak chcete populistickými/ opatreniami matovičovsko-hegerovskej vlády v prospech rodín z deťmi, sociálne slabších a pod. Gyímesi nepatrí medzi nekritických obdivovateľov politiky EU a NATO, vyzbrojovacích a sankčných rozhodnutí Bruselu. V rámci OĽaNO zastáva konzervatívnejšiu pozíciu v protiklade s budajovským liberalistickým slniečkárskym fanatizmom. Známe sú jeho pozície napr. pri vyvesovaní zástav LGBTI na štátnych úradoch , jeho názory na genderizmus , na spoluprácu s Tarabom a Kuffovcami a pod. V diskusiách s predstaviteľmi opozície je rétoricky zručný a vecne podkutý, argumentačne racionálny. No a v poslednom čase,- je to jeden z mála členov klubu OĽaNO, ktorý vie byť kritický no pritom korektný aj voči veľkému Matovičovi. V súčasnej politickej situácii vie, kde hľadať východisko. Prihovára sa za čo najskoršie parlamentné voľby. A za férovú dohodu s opozíciou pri štátnom rozpočte.

Gyímesi nie je samozrejme, žiaden človek bez škvrny a hany. Aj on nesie napr. svoj podiel viny na nezákonnej kriminalizácii opozície, najmä politikov Smeru SSD a R.Fica. Iniciátorom pohonov na opozíciu bol síce skôr Matovič, Budaj a Lipšic, no Gyímesi im pritom držal rebrík…Podobne negatívnu úlohu zohral Gyímesi v presadzovaní úradných opatrení, poskytujúcich maďarskej menšine nadpráva v iných krajinách EU neobvyklé resp. neštandardné.

Akokoľvek, – Gyímesi je podľa mňa šikovný, chytrý politik. Na maďarského národnostného politika neobvykle vecný a relatívne objektívny. Veď preto sú napr. v maďarskej Aliancii – Szovetségu voči nemu nie príliš priateľsky naklonení. – Nie všetci, no tzv. liberálne krídlo určite…

Gyímesi patril a patrí spolu s Krajňákom zo Sme rodina a Grohlingom z SaS k tým málo ľuďom, ktorých sa oplatí počúvať a rešpektovať, – aj keď patria k momentálne stále ešte vládnucej vládnej koalícii. V nastávajúcich opozično-koaličných diskusiách o štátnom rozpočte na 2022 a o predčasných parlamentných voľbách budú patriť medzi tých zopár ľudí, s ktorými sa bude dať vecne a racionálne diskutovať.

Paranoidné mimovládky alebo mediálne príživníctvo ?

01.12.2023

Mimovládky už niekoľko dní vedú barnumskú spolitizovanú reklamnú kampaň vraj na svoju obranu. Niet dňa, aby niekto z opozičných politikov alebo s nimi spriaznených údajne dobročinných mimovládok nevystupoval v médiu a nerozplakával Slovákov srdcervúcimi historkami o deťoch s rakovinou, o imobilných malých pacientoch či v biede žijúcich ženičkách s kŕdľom malých [...]

Kto začína s terorizmom ?

30.11.2023

Včera a dnes sa napriek prímeriu v Gaze odohrali dva -ak chcete teroristické útoky, izraelských ozbrojencov proti Palestínčanom a potom, ak chcete teroristický útok Palestínčanov proti Izraelčanom. Začalo sa to vykrikovaním dvoch palestínskych detí na hliadkujúcich izraelských ozbrojencov v utečeneckom tábore Jannín /Západný breh, územie Palestínskej samosprávy/. [...]

Slováci nie sú antisemiti

27.11.2023

Slováci nie sú antisemiti. Žiadne prepisovanie a falšovanie histórie, žiadne kampane platených poskokov v médiách na tom nič nezmenia. Slováci nemajú radi sionistov, – tak ako nemajú radi ani iných militantných šovinistov- či už sú to šovinisti ukrajinskí, nemeckí, ruskí, maďarskí, poľskí …alebo aj slovenskí. Militantní sionisti často zamieňajú svoju [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 329
Celková čítanosť: 1638729x
Priemerná čítanosť článkov: 4981x

Autor blogu

Kategórie