Médiá dnes pred Slovákmi zatajili 5 tisícovú manifestáciu Smeru SSD

1. mája 2023, medvedar, Nezaradené

Médiá dnes oslávili sviatok práce recestickým pochodom ľudí v Dojči resp-hrou, akú pred Slovalcom sama pre seba hrala strana Hlas. Najväčšiu vyše 5-tisícovú prvomájovú manifestáciu strany Smer SSD však prísne utajili. Čo iné sa dá čakať od toho odborného a morálneho —. ktorý si hovori „novinári“?!

Na zimnom štadióne v Poprade, kde sa miesto 4500 divákov tiesnilo vyše 5000 ľudí sa zišli členovia Smeru a sympatizanti ľavice z celého Slovenska mali postupne prejavy okrem Fica aj podpredsedovia Smeru. Najväčší úspech mal, ako inak plamenný rečník-burič Dr.Ľiboš Blaha. O.i. pripomenul Z.Čaputovej, že farby na zástave, ktorú má Slovenská republika nie sú modrá a žltá, – ale BIELA, MODRÁ A ČERVENÁ. Spoločne s davom prítomných to potom Čaputovej niekoľkokrát zborovo pripomenul. Blaha pri príležitosti veľkého sviatku ľavice vzdal hold veľkým osobnostiam slovenského ľavicového hnutia: Clementisovi, Novomeskému, Dubčekovi a Husákovi. Mináčovi. Blaha napokon pripomenul, že napriek takmer 35 ročnému bačovaniu kapitalistov je drvivá väčšina fabrík, ciest a železníc postavená ešte komunistami. Kapitalisti tieto hodnoty iba žmýkajú, bez toho aby ich aspoň ako tak držali pri živote.

Hlavný prejav na oslave 1.mája v Poprade mal predseda strany Smer SSD R.Fico. V úvode spomenul očistný charaker prvého mája, ktorý má ľudí a krajinu zbaviť strýg, démonov a škodcov. Fico povedal, že Smer sa pokúsi očistnú kampaň proti vládnúcim démonom v máji začať ale neskončiť. Čistenie SR od škodcov má pokračovať až do septembra, ba vlastne hlavne po septembri…Slovenská ľavica sa musí podľa neho opierať o tri ťažiskové hodnoty: prácu /jej dôstojné podmienky, jej dostatok a rozvojotvornosť/, chlieb /životnú úroveň, prijmy a dôchodky, stabilitu cien/ a mier /dištancovanie sa od sankcií a vývozu zbraní na Ukrajinu, podpora mierovej diplomacie/. Na záver R.Fico vyzval Slovákov, aby si pri oslavách oslobodenia dôstojne pripomenuli slávnu ČA-osloboditeľku a všetkých padlých osloboditeľov bez ohľadu na národnosť. No a úplne nakoniec parafrázoval heslo o spájaní sa proletárov. Vyzval na spojenie sa Slovákov zo všetkých krajov Slovenska. Sľúbil, že Smer bude bojovať za celý národ a za všetkých núdznych, ktorí sa ocitnú v ťažkých životných situáciách.

Energia, aká z manifestácie vychádzalo bola na slovenské pomery výnimočná. Veď sa o tom presvedčte sami-vyhľadajte si na youtube dnešné prejavy R.Fica a ľ-Blahu. Je to čosi fakt zaujímavé.

PS: Nemám rád porovnania s Českom. Ale české médiá pri oslavách 1,mája zachovali aspoň zdanie plurality – tuším na 24-ke vysielali živé vstupy zo všetkých mítingov: od sociálnych demokratov cez komunistov po anarchistov. ČTV dávala historický /aj keď hrubo tendenčný/ dokument o podobách 1,mája od čias Rakúsko-Uhorska, cez ČSR, protektorát, ČSSR až po dnešok. Keby boli v televíziách normálni, dajú skvelý slovenský film Krompašský vzbura s hviezdnym obsadením /Kráľovičová, Gruberová, Adamovič…/. No nie, oni dali po 1579 krát film Pelíšky a po 366 krát film Občiansky preukaz. Pán dramaturg, ako súvisia Pelíšky s medzinárodným sviatkom práce ?