V Pravde bloguje četbot

29. apríla 2023, medvedar, Nezaradené

Za pár minút dokáže vyprodukovať text na akúkoľvek tému, Najčastejšie sa opiera o tzv. motivačné knihy z oblasti riadenia kariéry, finančného hospodárenia a vzťahu vedúcich a podriadených. Často ho však kŕmia aj textami z populárnej psychologickej a psychohygienickej literatúry o IQ a kretivite, šťastí, duchovnom rozvoji a vytváraní vnútornej pohody.

Články sa niekedy striedajú v minútových intervaloch, vytláčajúc z titulky predchádzajúce, ktoré tak neraz otvorilo sotva 5-6 čitateľov. Spočiatku mal četbot solídnu čítanosť aj okolo 1000. Teraz je už drvivej väčšine čitateľov jasné, o čo ide. Alebo aj nie, ale čítať stále inak namixované hlúposti – to je po čase nuda. Četbot sa ale kvôli čitateľskému nezáujmu neuráža. Publikuje „ako stroj“ ďalej.

Za četbotom je samozrejme človek resp. ľudia. Tí četbot využívajú na zasypanie nepríjemných článkov hlušinou z produkcie četbotu. Četbot publikuje svoj „príspevok“ spravidla štvrťhodinu po nejakom ideologicky nežiadúcom a nepríjemnom článku. Má za úlohu zatlačiť ho do úzadia. Predné pozície spomedzi prezentovaných článkov sú v poslednom čase vyárendované pre četbot. Akonáhle klesá v časovom poradí do úzadia, už sa objavuje nový četbot. Atakďalej dokola.

Administrátor rubriky blogov nie je hlúpy. Dávno vie, že v jeho revíri šarapatí četbot. Zrejme by aj zakročil a „dávno ho zrušil“, no asi má príkaz tváriť sa, že sa nič nedeje. V podstate sa naozaj nič nedeje. Články namiešané umelou inteligenciou s výnimkou pár nezorientovaných nováčikov už nikto neotvára. Pre blogerov nepredstavujú žiadnu intelektuálnu konkurenciu. Jediný, kto by mohol mať problém je Pravda. Ak by sa medzi blogermi objavili dvaja-traja ďalší takýto četbotoví táraji, bola by rubrika blogov už nepoužiteľná. Na čitateľov by pôsobila odpudivo. Pravda by prišla o /dovolím si povedať/ štvrtinu-tretinu čitateľov, ktorí Pravdu otvárajú iba kvôli blogovisku a svojim obľúbeným blogerom. Ak by produkcie takýchto blogerov zasypala hlušina falošných blogov, stratili by čitatelia, blogeri a diskutéri /možno aj trolovia/ chuť a z Pravdy odišli, napríklad do Hlavných správ.

Pravda by stratila, čitatelia a blogeri by stratili. Jediní, kto by získali, by boli isté špeciálne pracoviská boja s „dezinformáciami“, hoaxami, konšpiráciami a pod. Ale ani oni vlastne nie na dlho. Onedlho by podobne ako trolovia privyrábajúci si na blogovisku Pravdy stratili zdroj svojho živobytia. Ale vlastne ani to nie nadlho. Lebo na tomto špinavom súčasnom svete si špina nové uplatnenie vždy rýchlo nájde. O špinu a špiny je dnes veľký záujem.