Založ si blog

Čaputová zaútočila na svojho „protikandidáta“ v prezidentských voľbách

Tak ako sa tu o tom už viackrát písalo, má Čaputová svoju údajne tesnú väčšinu, údajne svojich ľudí na ÚS. Pánov, ktorých na ÚS sama menovala. Vybrala ich spomedzi kandidátov navolených NRSR za čias minulej koalície tak, aby tam neboli kandidáti Smeru a aby ne-smeráci mali väčšinu. Takýto ÚS Čaputovej splní všetko, čo nie je príliš okato za hranou zákona.

Na takýto „Čaputovej súd“ sa predvčerom Čaputová obrátila, aby zrušil povestný § 363. Podľa mňa tak urobila, aby verejne dehonestovala pravdepodobne svojho najsilnejšieho súpera v nastávajúcich prezidentských voľbách /2024/, – dr. Žilinku. Promovaná právnička chce takto poškodiť dobré meno dr. Žilinku ako právneho odborníka.

Medzi dôvodmi, ktoré Čaputová ponúka, aby spochybnila právomoc generálneho prokurátora na báze § 363 sú mnohé naozaj kuriózne. Tu v blogu nie je priestor na odbornú polemiku s týmito dôvodmi. Ako chuťovku z nich vyberáme aspoň jeden – vraj nie je demokratické, keď je rozhodnutie generálneho prokurátora na základe § 363 konečné a nie je nikde možné sa proti nemu odvolať. Nuž, zmyslom práce prokuratúry je stráženie zákonnosti pri trestnom konaní. Prokurátori na rozdiel od súdnych senátov o tom-ktorom právnom názore nehlasujú. Prokurátor sa vo svojej práci neriadi názorom kolegov ale len a len znením zákona. Rozhodnutie prokurátora môže posúdiť iba jeho nadriadený prokurátor-až po vrchol prokurátorskej hierarchie- po generálneho prokurátora.

Áno, rozhodnutie GP už nikto nepreveruje. Ale rovnako tak nikto nepreveruje ani rozhodnutia Ústavného súdu. Aj rozhodnutia GP aj rozhodnutia ÚS sú konečnou inštanciou /na Slovensku…/. Je to jednoducho tak. Je to tak preto, lebo to vymedzuje Ústava SR.

Právomoc GP v posudzovaní zákonnosti trestného konania na báze 363-ky je základným dôvodom jeho existencie ako prokurátora. Ak sa to politikom v SR nepáči, majú možnosť inštitút prokuratúry zrušiť-a prejsť napr. na systém štátnych zastupiteľstiev. Ak tak neurobia a inštitút prokuratúry zachovajú, potom GP musia nechať 363-ku. Bez nej by bol GP iba reprezentatívna figúrka, -akýsi slamený pandrlák na ozdobu.

Tak či onak, promovanej právničke Čaputovej nejde ani tak o právne súvislosti zrušenia 363-ky. Jej podľa môjho názoru /áno názoru, na ktorý mám azda právo/ ide o personálne súvislosti. Ide jej o rozbeh prezidentskej kampane smerom k novým voľbám v 2024. Nové prezidentské voľby budú čo nevidieť. A nálady medzi obyvateľstvom nie sú pre ňu veľmi priaznivé. Ľudia až nebezpečne často spomínajú ako možného nového prezidenta doktora Žilinku. T.č. generálneho prokurátora.

Mediálny mág, ktorého Čaputová pred pár týždňami angažovala jej asi poradil, aby svoj útok na opätovnú prezidentúru začala čím skôr. A asi jej /okrem množiacich sa prípadov populistickej kritiky súčasnej vlády a súčasnej NRSR/ poradil aj tvrdý útok na potenciálneho súpera Žilinku. Poradil jej, aby zaútočila na jeho hlavný tromf, – na jeho odbornosť, nestrannosť, objektívnosť. Stalo sa. Čaputová podala na ÚS tzv. 363-ku. A tým de facto položila na klát odbornosť svojho rivala.

Dá sa dr.Žilinka predpokladaným nepriaznivým verdiktom ÚS znechutiť ? Vzdá boj o prezidentúru skôr, než do neho oficiálne vstúpil ? Alebo naopak, o to odhodlanejšie sa pustí do boja ? Nebude to ľahký boj. Proti Žilinkovi nebude stáť „zlatovláska“ z Pezinka ale dobre organizovaná, mediálne a finančne silná mocenská štruktúra zo zahraničia. Tá, ktorej sa ľudovo hovorí „slniečkári“ alebo „sorosovci“.

Pustiť sa s nimi do boja, to chce riadne gule. A zvíťaziť nad nimi, to chce riadnu podporu národa. Dostane ju pán Žilinka ?

Ilegálni zberači parožia – nie iba úbohé obete mäsožravých medveďov

14.04.2024

Už ma nebaví sledovať naše médiá, v ktorých sa o incidentoch medzi medveďmi a ľuďmi hovoria iba polopravdy. PREČO SA NEPÍŠE O ILEGÁLNYCH ZBERAČOV PAROHOV ? Veď tí tzv, turisti, čo boli napadnutí medveďmi mimo intravilánu obce a mimo značkovaných chodníkov a čo sa predierali kadejakými húštinami, kde májovky neŕastú ani náhodou – to sú obyčajní delikventi. [...]

Fico dnes odštartoval vládnu krízu či skúšku charakterov súčasnej vládnej koalície ?

13.04.2024

Pod taktovkou relatívne vecného moderátora Mateja Baránka dnes Fico v pravidelnom formáte premiérskych monológov na RTVS odštartoval mimoriadne závažný proces. „Informoval“ verejnosť o svojom akože „osobnom názore“ na riešenie novej politickej situácie vo vládnej koalícii po zvolení P.Pellegriniho za prezidenta SR. Táto informácia tvorila iba 2-3% [...]

Ficovi a SR poskytli Michalovce „alibi“

11.04.2024

Dnes bolo v Michalovciach spoločné rokovanie vlád SR a UA. Rokovanie prebiehalo vo vľúdnom duchu, čo sa odrazilo aj v záverečnom prehlásení a na atmosfére záverečnej spoločnej tlačovej konferencie. Výsledky rokovania ? Ako sa slangovo vraví „nič moc“. Ale veď viac ako „nič moc“ ani nikto kto je len trochu v politike zorientovaný neočakával. Z oboch [...]

Poľsko interrupcie liberalizácia protest

Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy

14.04.2024 20:10

Poľský parlament totiž v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili tieto prísne interrupčné pravidlá.

Korcok a Pellegrini

Aká kampaň, taký prezident? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

14.04.2024 19:00

Víťaz prezidentských volieb je jasný, spoločenský pokoj zas v nedohľadne. Čo podľa vás rozhodlo voľby?

Olexandr Syrskyj

Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája

14.04.2024 16:40

Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 1953581x
Priemerná čítanosť článkov: 4685x

Autor blogu

Kategórie