Založ si blog

Patrioty …

Môj obľúbený denník sa pýta, či protilietadlové rakety Patriot zatvoria ukrajinské nebo pre Rusov. Slušný človek na slušnú otázku odpovedá. Tak si to dovolím aj ja.

Po prvé Patrioty už nie sú najnovšie a najmodernejšie. USA majú už aj lepšie protilietadlové rakety.

Po druhé, Patrioty sú dosť kazivé. Neraz pri odpale alebo pri sledovaní cieľa zlyhávajú. Dokazom je aj správa z dnešnej Pravdy, podľa ktorej „slovenské“ Patrioty musia ísť na opravu do Nemecka. To S-300 fungovali bez opráv a teraz vraj rovnako fungujú aj na Ukrajine.

Po tretie, Patrioty sú náročné na technické zázemie a na kvalifikovnosť a spoľahlivosť personálu. Materiálne a personálne podmienky na ukrajinskom fronte budú náročné a budú efektívnosť použitia Patriotov /napr. v porovnaní s podmienkami v Izraeli a Iraku/ výrazne znižovať.

Po štvrté, Patrioty budú zrejme zamerané najmä na obranu Kyjeva. Situáciu na bojisku teda nijako nezmenia.

No a po piate a predovšetkým, – Patrioty sú drahé, veľmi drahé. Preto ich USA dodajú iba 20-30 kusov. Dnešný nálet lacných ruských dronov „Geraň“ na administratívne a riadiace vojenské centrum Kyjeva uskutočnil roj „Geraní“ v počte 40 kusov. Nálet spôsobil výbuchy a požiare, napriek tom, že ukrajinská PVO asi pätinu dronov zneškodnila. Ak by sa na zostrelovanie lacných dronov použili drahé Patrioty, bola by to hlúposť a luxus, aký si ani USA nemôžu dovoliť. Patrioty zvýšia ostražitosť ruských stíhacích bombardérov, ale to je asi tak všetko.

Zásielka Patriotov je zbytočná eskalácia konfliktu a želaný mediálny a propagandistický efekt bude drahý a krátkodobý. Celkove o Patriotoch škoda slov. Konflikt rozhodne všeličo iné, len nie drahé americké zbrane. Dokonca ani vtedy nie, keď sa vznešene volajú „Patriot“.

Klamári z SaS už znovu útočia na vládu, – akoby sa Ficovi nič nestalo

28.05.2024

Strana SaS bola jediná, ktorá tesne po atentáte na Fica pokračovala v kampani do eurovolieb, ako by sa nič nestalo. Vedenie SaS dnes už netvoria ekonomickí odborníci ako Viskupič, Kiššová, Mihál, prípadne Sulík, Cigániková, Szalay..Nahradila ich grupa klamárov a fanaticky protivládnych propagandistov ako sú Grohling, Kolíková, Dostál, Marcinková a v poslednom čase stále [...]

Útok na Fica – pché, ale takmer atentát na Hegera-to bolo niečo /podľa Jančkárovej a spol/.

26.05.2024

Sitácia v mediálnej sfére sa v SR vyvíja síce pomaly ale viac-menej smerom k lepšiemu. Na šachovnici boja proti ľavicovo-národnej vláde vypadla z boja Hanzelová, Ostrihoňová, Kresťanko-Dibáková, Dírer, Makara…no a najnovšie aj Kovačič. Marta Jančkárová zatiaľ nie. Darí sa jej na rtvs vytrvalo manipulovať, očierňovať vládu a intrigovať proti nej. Jančkárová, [...]

Moderátor Bielik ukázal, aký nezmysel je zmier medzi obeťou a zločincom

21.05.2024

Moderátor Bielik urobil experiment. Chcel si overiť, či je možné nejaké to zmierenie pri okrúhlom stole medzi opozíciou a koalíciou. No a vyšlo mu, že takéto zmierenie, ktoré sa rovná zmieru medzi obeťou a zločincom možné nie je. Vyšlo mu, že akékoľvek okrúhle stoly súčasného či budúceho prezidenta na túto tému sú nezmysel. Moderátor Bielik sa zbytočne namáhal. [...]

Peter Pellegrini

Prieskum SANEP o dôvere k politikom: Len jednému viac ľudí dôveruje ako nedôveruje

30.05.2024 07:00

Zuzana Čaputová je stále v prvej trojke politikov s najväčšou dôverou, Ivan Korčok je na tom lepšie ako Michal Šimečka, vyplýva z prieskumu SANEP-u.

Európsky parlament / EP /

Prieskum SANEP po atentáte: Kto má najväčšiu šancu dostať sa do europarlamentu? Hore je to tesné

30.05.2024 07:00

Poslancov zo Slovenska do Európskeho parlamentu by podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti SANEP poskladalo šesť politických strán.

Ruský útok, Charkov, požiar, hasiči, vojna na Ukrajine, hypermarket

ONLINE: Charkov bol opäť pod paľbou, bilancia úderu zo soboty sa vyšplhala na 19 mŕtvych

30.05.2024 06:10, aktualizované: 08:29

Ruská armáda opätovne zaútočila na Charkov, vypálila naň najmenej osem striel.

Litva, NATO

Rusi testujú hranice NATO v Pobaltí. Čo urobí Západ?

30.05.2024 06:00

Šéf Kremľa Vladimir Putin v roku 2016 vyhlásil, že sám nevie, kde sa končia hranice Ruska. Zároveň povedal, že to bol vtip. Smeje sa ešte niekto?

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 434
Celková čítanosť: 2030837x
Priemerná čítanosť článkov: 4679x

Autor blogu

Kategórie