Založ si blog

O mladíkovi čo si dnes zamudroval o histórii

Spojenie „mladý historik“ to je skoro ako stále aktívny sólista baletu so 40-ročnou praxou, alebo ako mäsiar-vegetarián. Čosi na tom spojení nesedí. Samozrejme, každý dobrý, skúsený a vzdelaný historik musí byť najprv mladý. No ak by som si mal vybrať a počúvať niečo z toho, k čomu sa historik pri snorení po archívoch dopátral, potom ja osobne dám prednosť starému a skúsenému. Nie mladej puške. Tá má príliš málo vypracovaný „sitzflajš“ a je až príliš náchylná na pseudo-vedecké avantúry a prepisovačky histórie podľa aktuálnych potrieb súčasnej politickej objednávky.

Štefan Chrapa je asi inej mienky. Preto si na nedeľné cirkevne orientované „stretko“ zavolal mladého junáka – čosi medzi filmovým tvorcom a historikom. Mladík zväzácky slušným hlasom asi hodinku kázal, ako to bolo s pomocou židom zo strany cirkvi a aké muky prežívali v rukách štb-ákov predstavitelia katolíckeho disentu. Chlapec, ktorý si nepamätá nielen Husáka, ale ani Mečiara nám káže o tom, ako to kedysi u nás bolo.

Poviete si, no dobre, veď on to má naštudované z dokumentácie, z výpovedí ľudí, z literatúry. – No ale práve v tom je jadro mojich pochybností. Že to má chlapec všetko z druhej ruky. Nič autentické, nič prežité. Ale napriek tomu mladíckym hláskom seká jedno kategorické normatívne tvrdenie za druhým. Skúsený historik hľadá rôzne zdroje, najmä tie rozporné, odlišné od ostatných. Práca s hypotézami, ich porovnávaním a hodnotením , -to nie je len práca prírodovedca, ale aj práca odborníka v oblasti spoločenských vied. – A ak ide o prácu filmára -dokumentaristu, tak potom je prezentácia alternatívnych a pritom originálnych autentických výpovedí ľudí z prostredia, o ktorom robím film -čosi nevyhnutné. Junáčik-filmárik nám miesto svojho originálneho prínosu k inak už tisíckrát použitej téme židov, SNP, štbákov a tajnej cirkvi ponúkol iba samé frázy. Samé klišé . Škoda.

Celé to budilo dojem, akoby redaktor Chrapa dostal za úlohu odprezentovať výsledky nejakého cirkevného PR projektu, za ktorý mladík a jeho tím dostali od r.k. cirkvi istú sumu peňazí a teraz musia ukázať verejnosti, že nebola vyhodená nadarmo. Mimochodom, -na téme židov, SNP, eštebákov a tajnej cirkvi si za posledných 30 rokov zarobilo toľko ľudí a také peniaze, že byť židom či partizánom, či obeťou štbáckeho násilia, už dávno protestujem. Veď je to strašné,- na židovskej či eštebáckej téme, na mŕtvych a mučených ľuďoch sa už toľkí priživili /počnúc Obchodom na korze a končiac akýmsi mŕtvonarodeným veľdielom o tajnej minulosti štb, čo začala dávať STV/, že to budí dojem filmárskej nekrofílie. Samozrejme, netreba za tým hľadať žiadnu morbiditu. Ako veľakrát, aj v tomto prípade v konečnom dôsledku ide o celkom zdravú a triviálnu túžbu po dobrom zárobku.

Neodpustím si ešte jednu poznámku. Tá je pre diela redaktora Chrapu alias hudobníka Vandala typická. V relácii sa striedajú srdcervúco vykreslené hrôzy zo života židov a eštebákmi prenasledovaných kňazov s rezkým anglo-americkým popíkom, trochu tvrdšími gitarovými sólami a amatérskymi pokusmi druhoradých slovenských interpretov. Text týchto rockových kusov je dakedy v priam komickom protiklade s tým, o čom filmár-historik hovorí. Nech sa pán redaktor neurazí, ale konečný dojem z tohto hudobno-slovného spojenia je blízky produkcii vandalského estéta. Že by nomen omen ?

Ústavný súd a Čaputová: Matovič mal pravdu-do tretice…

01.10.2022

Chcete, aby vám článok zmizol z titulky ešte skôr, ako na ňom, obrazne povedané. uschne tlačiarenská čerň ? Jednoduché: napíšte kritický článok na Čaputovú. Ale nie takú všeobecnú komunálnu kritiku. Tá jej skôr zabezpečuje publicitu a pomáha, aby ľudia na ňu nezabudli. Inak treba. O tom podstatnom-o mechanizme výkonu jej moci. Napríklad treba tak, že napíšete [...]

Matovič aj tak povedal o novinároch a Čaputovej pravdu

30.09.2022

Blázni a deti občas hovoria pravdu. Matovič nie je blázon, – a ak tak, iba tak trošku,- ale pravdu povedal úplnú. Ja viem, že sa to novinárom nepáči, keď na nich Matovič povie pravdu, ale oni sú naozaj takí. Nie všetci, ale mnohí. Najviac dnes na Matoviča robia poľovačku tí novinári, čo ho v minulosti najviac velebili. Lebo v záujme odstránenia Fica im bol aj [...]

Matovič povedal o Čaputovej a novinároch pravdu

30.09.2022

Hovorí sa, že deti a blázni hovoria pravdu. Nie je to vždy tak, ale tu a tam áno. Napríklad v prípade poloblázna Matoviča. Ten naposledy v parlamente povedal neodškriepiteľnú pravdu. Áno, veľká väčšina „novinárov“ v televíziách a rádiách, na internete a printových médiách sa správajú tak, ako povedal Matovič-sú to fašistickí novinári. Alebo povedané [...]

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.

Volodymyr Zelenskyj / UA Vojak / UA Armáda /

Poradca Zelenského: Rokovania s Moskvou sú možné, ale len s novým ruským prezidentom

01.10.2022 16:48

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak uviedol, že podľa neho nemá zmysel vyjednávať s takými, ktorí "tancujú na kostiach" mŕtvych.

Igor Matovič / Eduard Heger  /

Heger: Odvolanie Matoviča by sa vôbec nemalo konať

01.10.2022 15:33

Parlament by sa mal podľa slov premiéra najskôr sústrediť na riešenie skutočných problémov Slovenska a až potom by mali prísť na rad politické bitky.

medvedar

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 100586x
Priemerná čítanosť článkov: 2453x

Autor blogu

Kategórie